Jak srovnat skóre, ochránit svou čest nebo efektivně vyřešit spor? Historie civilizace ukazuje, že jedním z nejúčinnějších způsobů je souboj jeden na jednoho. O efektivitě tohoto řešení se chce letos na vlastní kůži přesvědčit i Elon Musk s Markem Zuckerbergem, kteří hodlají vyřešit vzájemnou rivalitu zápasem v kleci.

708 př. n. l.

Osmnáctý ročník antických olympijských her je výjimečný, poprvé se zde totiž nezávodí jen v různých typech běhu. Na programu přibyl zápas, sport, který provází lidstvo prakticky od počátku civilizace.

Ve starořecké verzi wrestlingu je k vítězství potřeba praštit se soupeřem o zem třikrát v řadě. Zápas trvá tak dlouho, dokud se to jednomu z účastníků nepovede, nebo dokud se jeden z nich nevzdá.

Sportovci, kterým to bylo málo, mohli zkusit štěstí v antickém pětiboji. Tato disciplína se na olympiádě poprvé objevila v témže roce a kromě zápasu zahrnovala i hod diskem, oštěpem, skok do dálky a „tradiční“ běh.

222 př. n. l.

Marcus Claudius Marcellus prožívá nejúspěšnější rok ve své kariéře. Nejdřív jej povýšili na konzula, což byla ve starověkém Římě v době republiky nejvyšší exekutivní funkce.

A pak dosáhl v probíhající válce s Galy ze severní Itálie i na největší trofej, jakou si římský vojevůdce může přát. Takzvaná spolia opima představuje brnění, které velitel sundá nepřátelskému generálovi po vítězném souboji jeden na jednoho.

Marcellus svlékl keltského vojevůdce Viridomara a získal trofej jako teprve třetí Říman v historii. A možná vůbec první, jelikož předchozí případy jsou popsané spíš v legendách než v relevantních historických pramenech. 

6. století

O takzvaném soudním souboji má značná část lidí povědomí díky seriálu Hra o trůny. Zejména mezi germánskými kmeny to však bylo začátkem středověku velice populární řešení sporů.

Chcete číst dále? S předplatným Premium od 139 Kč měsíčně můžete číst neomezeně.

Předplatit Premium