Drobným živnostníkům se od příštího roku zřejmě významně usnadní papírování. Vláda v pondělí schválila tzv. paušální daň pro lidi, kteří za rok z podnikání nemají příjem vyšší než 800 tisíc korun. Na svém Twitteru to odpoledne oznámila vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová.

„Paušální daň schválena. Znamená jedinou platbu místo tří a tím významně méně papírování. Platit bude od 1. ledna 2021, v příštím roce bude měsíční odvod 5740 korun,“ napsala na Twitter ministryně financí Alena Schillerová.

V částce paušální daně je podle Schillerové zahrnuto zdravotní pojistné 2514 korun, daň z příjmů v symbolické výši 100 korun, a minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent. To pro příští rok odpovídá 3126 korunám.

Ministryně financí Alena Schillerová původně navrhovala paušální daň pro živnostníky s příjmem do milionu korun. Oproti tomu ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová uvedla, že by měla být určena jen pro drobné podnikatele s příjmy do 600 až 750 tisíc korun.

Nakonec tak vláda podpořila kompromisní řešení, které představují roční příjmy z podnikání ve výši do 800 tisíc korun. Změna by měla platit už od 1. ledna 2021 – musí ji však posoudit sněmovna.

Zákonodárci by paušální daň mohli podle Schillerové stihnout projednat ještě před sněmovními prázdninami, které jsou od poloviny července do konce srpna. Svolána by kvůli tomu měla být mimořádná schůze.