Cristiano Ronaldo je extra drahý. A to i na poměry světového fotbalu, kde nějaký milion nehraje roli. Co je ale ještě zajímavější, je nepoměr hodnoty jednoho člověka. Nagelovaný portugalský úderník má totiž, aspoň co se přestupových částek týká, hodnotu čtyřikrát vyšší než celý maďarský tým – na jeho cenovce je částka 104 miliony eur. To je jen jedna z fascinujících cifer kolem Eura, které ve své studii představila nizozemská finanční skupina ING a které dnes startuje zápasem Francie s Rumunskem.

Poprvé v historii jde do bojů takový počet týmů, od 10. června do 10. července se jich v 51 zápasech na 10 stadionech představí čtyřiadvacet. Pět reprezentací na letošním mistrovství Evropy zažije premiéru, o stříbrný ušatý pohár si zahraje poprvé Albánie, Severní Irsko, Island, Wales a Slovensko.

Šampionát se hraje potřetí ve Francii, živé přenosy půjdou do 230 zemí světa a očekává se, že každý zápas (včetně těch minimálně tří českých) uvidí 150 milionů diváků.

Čtěte také: Ronaldo, Messi, Ibrahimović… Toto je 20 nejlépe placených fotbalistů

Jistě, na Euru jde hlavně o slávu a onu blyštivou trofej, ale šampioni fotbalového Eura toho získají mnohem víc. Pro letošní mistrovství Evropy ve Francii totiž fotbalová asociace UEFA výrazně navýšila prize money a týmy si na finančních odměnách podělí 301 milionů eur. Jen pro srovnání – v předešlém ročníku 2012 hraném v Polsku a na Ukrajině se mezi jednotlivé reprezentace vyplácelo 196 milionů (o čtyři roky dříve v Rakousku a Švýcarsku to bylo 183 milionů).

Už jen za to, že přijel, obdrží každý účastnický tým 8 milionů eur. K základní části se pojí bonusy za úspěšnost – milion eur za vítězství a půl milionu za remízu. Ve vyřazovací fázi už se žádné peníze za jednotlivé zápasy inkasovat nebudou, místo toho se celky, které se probojují do poslední šestnáctky, mohou těšit na 1,5 milionu, osm čtvrtfinalistů dostane dalších 2,5 eur, odměna za postup do semifinále rovná se čtyřem milionům.

A dvě jedenáctky, které se 10. července postaví na pařížském Stade de France k rozhodující bitvě, budou odměněny nejštědřeji – 8 milionů získá vítěz, druzí dostanou 5 milionů. Pokud noví šampioni vyhrají i své tři zápasy ve skupině, mohou si úhrnem přijít na 27 milionů (před čtyřmi roky to bylo 23,5 milionu).

Ještě na chvíli k Ronaldovi. Přestože je portugalský kanonýr unikátní, nejcennější jedenáctka je jinde. Když se spočítá hodnota všech hráčů výběru, na první místo skočí vítězové dvou posledních mistrovství Evropy ze Španělska s 658 miliony eur, po nich následují mistři světa z Německa (566 milionů), třetí je pořadatelská Francie (493 milionů), Belgie (452) a Anglie (447).

Čtěte také: Svatební dar od Cristiana Ronalda? Řecký ostrov

„Takže když vezmete pět, sedm nebo deset výsledků nejdražšího týmu, v průměru vám vyjde, že můžete čekat vítězství. Jen proto, že prostě máte nejlepší, tedy nejdražší hráče,“ říká ekonom Ian Bright, který stojí za průzkumem s názvem Cup-o-nomics. „Ale krása takovýchto turnajů spočívá právě v tom, že i David může v jednom z mnoha případů Goliáše porazit. A proto je fotbal taková zábava.“

Nejšílenější fanoušky má podle průzkumu Turecko, protože polovina z obyvatel by byla ochotná odevzdat procento svého ročního platu, pokud by to jejich týmu přineslo triumf. „Existuje cosi, čemu se říká adaptivní očekávání,“ pokračuje Bright. „Pokud už jste vyhráli několikrát, jako třeba Němci, pak si na ten pocit zvyknete a adaptujete se. Ale pokud jste v situaci, že jste vítězství nikdy předtím nezažili, můžete z něj mít násobně větší požitek.“

Ale upřímně, toho se Turci letos s největší pravděpodobností nedočkají.


Na stáncích právě teď najdete nejnovější číslo magazínu Newsweek s Ronaldem na obálce, v němž se dozvíte, jak dnes věda ovlivňuje vrcholový sport.