Místo pro tuhle stometrovou horizontální vilu z pera architektonického studia ADR objevil litvínovský podnikatel Tomáš Maršík při jednom ze svých letů helikoptérou. Při pohledu ze vzduchu mu učaroval areál staré opuštěné cihelny v Kostelci nad Ohří, a tak si na jejím místě postavil rezidenci. A ta je teď na prodej.

Cenovka? Sto padesát milionů korun.

Dům dokončený v roce 2019, který by se díky své aktuální ceně vešel i do našeho žebříčku deseti nejdražších domů Česka, prodává zakladatel firmy Strojírna Litvínov, patřící mimo jiné k největším výrobcům větrných tunelů pro simulátory volných pádů na světě.

Důvody prodeje? Praktické.

„Firmu máme v Litvínově a děti nám začaly chodit do školy a na kroužky tam. A dojíždění začalo být extrémně náročné. Nemůžeme vozit děti do školy každý den padesát minut,“ vysvětluje Maršík důvod, proč se s manželkou rozhodl nabídnout sídlo k prodeji.

Výjimečná stavba byla nominovaná i na Českou cenu za architekturu. Autoři Aleš Lapka a Petr Kolář ze studia ADR obytný komplex navrhli jako přízemní budovu bez schodů, která má být co nejvíce propojená s krajinou.

Veškerá užitná plocha přesahující tisíc metrů čtverečních a zahrnující například pět ložnic, čtyři koupelny, posilovnu nebo vnitřní bazén se nachází v jedné rovině. Přísně horizontální uspořádání domu umožnil především rozlehlý pozemek čítající přes osm hektarů.

„K domu patří také vinice s asi pěti tisíci hlavami révy, stáje pro koně, sportoviště, dům správce a hangár pro vrtulník,“ vyjmenovává Maršík.

Na pozemcích podle jeho slov zůstala i trocha historie: cihly z původního komínu staré cihelny se použily na stavbu vinného sklepa. Výstavbu celé rezidence si vzala na starost stavební divize Strojírny Litvínov a náklady se vyšplhaly zhruba na 128 milionů korun.

Současný majitel kladl důraz i na vybavení domu moderními technologiemi. „Je tam podlahové vytápění, chlazení stropem, veškerá vzduchotechnika a kolektory sítí jsou ve sklepení,“ dodává Maršík.

Díky vyvýšené poloze je navíc z rezidence výhled na celé České středohoří. Z horizontu vystupuje na jedné straně dominanta v podobě hory Říp, na straně druhé zřícenina hradu Hazmburk.

Zatím si Maršík s rodinou staví přechodné sídlo, do budoucna ale plánuje něco podobně zajímavého jako je rezidence v Kostelci.

„Spíš nás to teď ale táhne do kopců,“ podotýká litvínovský rodák, poohlížející se prý hlavně v Krušných horách, které Litvínov ze severu objímají.