Americký prezident Donald Trump doporučí, aby od června platilo na dovoz z Evropské unie clo padesát procent, napsal na své sociální síti Truth Social. Podle něj se s Evropskou unií jedná velmi obtížně a současná jednání s unií nikam nevedou.

Pokud budou produkty vyrobené či sestavené v USA, clo se na ně nebude vztahovat, dodal. Evropská komise uvedla, že se k clům nebude vyjadřovat, dokud se neuskuteční telefonát mezi unijním šéfem obchodu a obchodním zástupcem USA, informuje agentura Reuters.

Trump napsal, že Evropská unie vznikla především proto, aby v obchodě využívala výhod, které jí umožňují Spojené státy.

Kritizoval silné obchodní bariéry, daň z přidané hodnoty, nepřiměřené sankce vůči firmám, nepeněžní bariéry, měnové manipulace a nespravedlivé žaloby proti americkým společnostem.

To vše podle něj přispívá k obchodnímu deficitu USA se zeměmi Evropské unie, který přesahuje ročně 250 miliard dolarů, asi 5,5 bilionu korun. Toto číslo podle Trumpa Spojené státy považují za zcela nepřijatelné.

Evropské akcie v reakci na vyjádření Trumpa prudce klesají. Panevropský index STOXX Europe 600 krátce před patnáctou hodinou odpolední odepisoval téměř dvě procenta a nacházel se pod 540 body. Výrazně oslabují akcie automobilek a bankovních institucí, ty ztrácejí více než tři procenta.

„Je to výrazná eskalace obchodního napětí,“ řekl agentuře Reuters ekonom společnosti Berenbeg Holger Schmieding. „U Trumpa člověk nikdy neví, ale tohle by byla velká eskalace. Evropská unie by musela reagovat. Je to něco, co by skutečně poškodilo americkou i evropskou ekonomiku,“ dodal.

Akciový trh ve Frankfurtu nad Mohanem ztrácel více než například trh v Londýně. Frankfurtský index DAX odepisoval asi 2,3 procenta zhruba na 23 450 bodů, londýnský index FTSE 100 pak ztrácel 1,2 procenta a pohyboval se v blízkosti 8630 bodů.

Očekávání investorů, že cla se nepříznivě odrazí na hospodářském růstu v eurozóně, mimo jiné posiluje názory, že Evropská centrální banka bude muset snížit úrokové sazby. To prakticky okamžitě ovlivnilo výnosy státních dluhopisů zemí eurozóny, které prudce klesly. Euro pak smazalo část zisků vůči dolaru.

Americký prezident na začátku dubna představil rozsáhlá cla, která označil za reciproční, s minimální sazbou deset procent na většinu zboží dováženého do USA. Na dovoz výrobků z Evropské unie zavedl clo dvacet procent.

Den po začátku platnosti cel však s okamžitou platností na devadesát dní snížil většině zemí tzv. reciproční sazbu na deset procent. Prezident uvedl, že v této pauze chce zemím umožnit uzavřít s USA dvoustranné dohody.

Evropská komise v reakci na to oznámila, že Evropská unie o devadesát dní odloží platnost protiopatření proti americkým clům, která měla začít platit 15. dubna.

Mělo jít o 25procentní clo na širokou škálu vývozu z USA, včetně sójových bobů, kukuřice, rýže, mandlí, pomerančového džusu, brusinek, tabáku, železa, oceli, hliníku, některých lodí a vozidel, textilu a určitých oděvů a různých typů make-upu. Trump už dříve oznámil cla na hliník a ocel a 25procentní clo na dovoz automobilů.

https://forbes.cz/mame-letos-dobre-zaseto-rika-developer-radim-passer-ve-velkem-rozhovoru/