Investiční rok 2021 připomínal ze všeho nejvíce kasino. Spolehlivé zlato? Minus sedm procent. Obskurní token Shiba Inu? Více než šílených 40 milionů procent. V plusu.
Zatímco konzervativní investice se popadaly do červených čísel, ve světě rizikovějších investic se děly divy. Do roku, který měl být původně jen obdobím restartu ekonomické obnovy, zasáhly dvě nové pandemické vlny, stimulační programy centrálních bank a panika vyvolaná vysokou mírou inflace.
Leccos napoví už letmý pohled na pomyslný benchmark amerických akcií, akciový index S&P 500. Zmiňovaný nejsledovanější akciový index na světě měl za sebou osmadvacetiprocentní zhodnocení. To je na poměry konzervativního indexu slušné číslo – jenže nezůstalo zdaleka jen u něj.
K životu se probrala i jindy ospalá Evropa. Důkazem je zejména francouzský index CAC 40 (Cotation Assistée en Continu), který rostl prakticky stejně rychle: o 27,6 procenta. Přestože francouzský index byl úspěšný jako celek, hlavním překvapením roku se stal výrobce luxusního zboží Hermès.
Akcie výrobce kabelek a dalšího příslušenství si během roku polepšily o neuvěřitelných sedmdesát čtyři procent, v polovině listopadu jste je ale mohli prodat i s osmaosmdesátiprocentním ziskem. Firmě se během pokračující pandemie nadprůměrně dařilo, a dokonce se připojila k prestižnímu evropskému indexu Euro Stoxx 50, sledujícímu nejhodnotnější akcie na starém kontinentu.
Zisky vysoko nad tržním průměrem zaznamenal také výrobce Saint-Gobain, jehož akcie se nyní prodávají přibližně o pětašedesát procent dráže než na začátku roku, a banka Société Générale se ziskem více než sedmdesáti sedmi procenty na akcii.
Navzdory tradici se dařilo dokonce i pražské burze. Index PX předvedl růst o necelých třicet devět procent, což se mu nepovedlo za posledních šestnáct let. Akcie ČEZ jsou v zisku přes šedesát procent, Česká zbrojovka dokonce o necelých třiasedmdesát. Dařilo se i bankovnímu sektoru, kdy si Erste Group polepšila o zhruba o 55,5 procenta a Moneta svým akcionářům nadělila nečekaný, téměř osmatřicetiprocentní růst.
Studenou sprchou roku byl naopak hongkongský prémiový index Hang Seng, jehož hodnota se od ledna 2021 propadla o patnáct procent. Index drtí hned čtyři jezdci akciové apokalypsy: slabší zisky technologického sektoru, pokračující pandemie zadrhávající dodavatelské řetězce, trable v čínském realitním sektoru a čínská vláda, která se letos definitivně rozhodla zkrotit velké čínské technologické hráče.
Tyto kroky vyvolaly paniku a masový exodus zahraničního kapitálu. Akciím Alibaby, Tencentu či automobilky NIO tak letos opravdu není co závidět. Ze západních prémiových titulů dosáhl podobně špatných výsledků snad jen Virgin Galactic. Společnost miliardáře Richarda Bransona za uplynulý rok odepsala skoro čtyřicet dva procent své hodnoty.
Pokud byste její akcie koupili v únoru během největšího hypu, blížila by se vaše investiční ztráta dokonce osmdesáti procentům.
Komodity: zisky skryté v kávové sedlině
Přestože novinové titulky opanovaly rostoucí ceny plynu, nejrychleji rostoucí komoditou bylo něco úplně jiného a nejspíš byste ji nehádali – obyčejná káva. Její ceny se v roce 2021 vyšplhaly na desetiletá maxima.
Vsadit na finanční produkty kopírující cenu zrnek oblíbeného ranního nápoje tak patří mezi nejšťastnější investiční rozhodnutí roku. Když srovnáme historická data ceny kávy od International Coffee Association, vidíme za loňský rok asi pětaosmdesátiprocentní roční nárůst.
Propadákem roku je naopak železná ruda. Přes solidní zisky na začátku roku, kdy se dokonce mluvilo o komoditním „supercyklu“, nakonec končila rok s téměř osmadvacetiprocentní ztrátou. Na vině byl především pokles čínské poptávky, na kterém se podepsaly i přetrvávající potíže v čínském nemovitostním sektoru.
Země středu se sice v prosinci na poslední chvíli chytla za hlavu a snížila klíčové sazby, na cenách rudy se to ale zatím nijak neprojevilo. Uvidíme letos.
O něco menším propadákem je úplně jiný kov, zlato. Situaci nezachránil ani strach ze zrychlující se inflace – cena drahého kovu byla na konci roku dole o sedm procent, tedy asi 1815 dolarů za trojskou unci. Proti zlatu hrál především kryptoměnový boom, kdy konzervativnější kryptoměny jako bitcoin částečně převzaly úlohu antisystémového aktiva. Zlatu moc nepomohl ani posilující dolar.
Měna, kterou nechcete, a nejrychleji rostoucí ekonomika
Pokaždé, když to vypadá, že turecká lira níž už jít nemůže, otevře turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan ústa a turecká měna zamíří opět dolů. Navzdory krátkému předvánočnímu nadechnutí končila turecká lira rok vůči české koruně o dvaačtyřicet procent níže, v páru s dolarem to bylo dokonce o více než čtyřicet tři procent. U eura, které má svých starostí dost, pak „jen“ o devětatřicet.
Turecký prezident je známý svými neotřelými názory na inflaci: nízké úrokové sazby ji prý ve skutečnosti brzdí, čemuž by snad neuvěřila ani šéfka evropské centrální banky Christine Lagarde. Ostatně situace Turků hovoří za vše – podle indexu spotřebitelských cen v zemi se do listopadu inflace vyšplhala nad jedenadvacet procent a za prosinec nemají být čísla o nic lepší.
Podle odhadu třinácti ekonomů dotazovaných agenturou Reuters inflace v zemi již překročila třicetiprocentní hranici. To by byla pro tureckou liru nejhorší situace od roku 2003.
Ponechme ale tureckou ekonomiku stranou a podívejme se raději na nějaký pozitivní příklad. Nejrychleji rostoucí světovou ekonomikou roku 2021 bylo… Irsko. Podle OECD letošní hrubý domácí produkt této země vzroste o 15,2 procenta. V době nekonečné pandemie solidní výsledek.
Krypto, kam se podíváš
Kryptoměny tvoří v našem malém přehledu zcela samostatnou kategorii. A trochu podobnou Zlatému slavíkovi za dob Karla Gotta. Bitcoin i navzdory ochlazení trhu, se kterým se potýká od listopadu, končil rok se ziskem dvaašedesát procent a řadí se tak už mezi konzervativnější riziková aktiva.
Pěkný oxymóron, že? Faktem zůstává, že více jste mohli vydělat už i na investičním šampaňském. Přestože se hlavní kryptoměna celý rok pravidelně vracela do médií, ať již díky Tesle a Muskovi, El Salvadoru nebo prvnímu schválenému americkému ETF na bitcoinové futures, největší zisky se realizovaly úplně jinde.
Jednička mezi platformními kryptoměnami? Ethereum, končící rok se zhodnocením o čtyři sta procent. Solana pak připsala více než 11 tisíc procent a v úvodu zmiňovaný Shiba Inu, ten si rovnou ukousl z porce absurdna.