skip to main content
Jak být lepší

Jednoduchý trik, jak se zabrat do práce: nechte si telefon v jiné místnosti

Jak vypadá začátek vašeho pracovního dne? Vstoupíte do kanceláře, namíříte si to ke svému místu, sundáte si bundu a z kapsy nebo tašky vytáhnete telefon, který položíte na stůl, abyste ho měli stále na očích, zapnete počítač a jdete si do kuchyňky udělat kafe?

Pokud jste se poznali, zvažte, co naznačují výsledky vlivné studie vědců z Texaské univerzity v Austinu. Ti po sérii experimentů přišli se zajímavým zjištěním: pouhá přítomnost telefonů na pracovním stole ubírá našemu mozku kognitivní kapacitu, tedy schopnost vnímat a procesovat informace. 

První z experimentů, které vědci provedli, probíhal následovně: účastníci přišli do testovací místnosti, kde na ně čekaly počítače s testy. Ty byly sestaveny tak, aby od participantů vyžadovaly plné soustředění.

Reklama

Před začátkem byli testovaní náhodně rozděleni do skupin – jedna z nich měla odevzdat své mobilní telefony, druhá si je měla ponechat v taškách nebo kapsách, lidé z poslední skupiny si měli telefon vytáhnout a položit ho na stůl před sebe. Všichni byli instruováni, aby si vypnuli zvonění. 

Výsledky hovoří jasně. Ti účastníci, kteří telefony odevzdali, a měli je tak v průběhu testování v jiné místnosti, si vedli výrazně lépe než ti, kteří měli telefon před sebou na stole nebo v kapse. To v překladu znamená, že pouhá skutečnost, že máme telefon na dosah, nám snižuje kognitivní výkon. „Je to lineární trend, který naznačuje, že čím blíže telefony máme, tím více nám klesá kognitivní kapacita,“ vysvětluje jeden z autorů studie Adrian F. Ward. 

Čím to? Neschopnost věnovat úkolu plné soustředění není způsobena tím, že účastníci na své telefony mysleli. Naopak. Museli sami sebe nutit  – i když nevědomky -, aby na ně nemysleli. Tato činnost jim narušovala koncentraci, a tedy i samotný výkon. 

Druhý z experimentů zkoumal to, jak přítomnost telefonů souvisí s naší pociťovanou potřebou mít je nablízku. Výzkumníci přišli na to, že ti lidé, kteří jsou na svém telefonu nejvíce závislí, skórovali v jeho přítomnosti hůře než ti, kteří ho ke svému životu tolik nepotřebují. Situace se změnila ve chvíli, kdy tito „závislí“ účastníci telefony nechali ve vedlejších místnostech. 

Telefony tedy nemusí nutně zvonit, by vás vyrušovaly. Úplně stačí, že je máte na dosah. Proto až se příště budete potřebovat soustředit na práci, nechte si telefon v jiné místnosti nebo ho minimálně vůbec nevytahujte z tašky.

Uvidíte, že čím dál od vás bude, tím lépe se vám bude pracovat.