Jmenují se po válečném vraždícím stroji a je to malý kubistický podklad. Tak lákavý, že ho s hrdostí nosí muži i ženy, od tanečníka Freda Astaira po bývalou americkou první dámu Michelle Obama. A tak možná nepřekvapí, že hodinky Tank od Cartiera letos slaví už sté výročí uvedení na trh.

Unisex ikonická kolekce nezískala své jméno náhodou. K vytvoření těchto hodinek Louise Cartiera skutečně inspiroval vojenský tank. Legendární francouzský hodinář ho považoval za symbol bezpečí a síly.

A své udělal i zmíněný kubismus. Jak napsal Laure Dalon, kurátor muzea v pařížském Velkém paláci, v publikaci Cartier Style and History: „Jednoduchou formou, přísnou kompozicí a precizními liniemi se kubismus postupně dostal do všech forem umění, jak významných, tak méně důležitých.“ A Louis Cartier umělcem rozhodně byl – v oboru šperků a hodinek.

Čtěte také: Proč mít či nemít hodinky aneb Jste kosmonaut, investor nebo dědic?

Vedle toho, že jsou tyhle hodinky malým skvostem, se jim ale také úspěšně daří bořit zaběhnuté genderové stereotypy. Růžová je pro holky, modrá pro kluky, že? Cartier nedávno představil diamanty posázený Tank s výrazným růžovým řemínkem, který mohou nosit i páni.

A chová se tak od úplného začátku. „Design těchto hodinek je mužský i ženský zároveň,” tvrdí John Reardon, ředitel mezinárodního oddělení hodinek ve společnosti Christie’s.

„Model Tank je inspirovaný vojenstvím, ale své si vzal i z prvních sportovních hodinek a ženské vytříbenosti. Vypadá stejně přirozeně na bitevním poli i v zasedačce, na mužských i ženských zápěstích, na mladých i těch starších,“ prohlašuje. „Evokuje nadčasový styl a eleganci způsobem, jakým to umí jen stoletá značka.“

Čtěte také: Máte slabost pro drahé hodinky? 10 modelů, které by stály na hřích 

Cartier Tank ráda nosí Angelina Jolie, a to i ve chvíli, kdy coby zvláštní vyslankyně Vysokého komisariátu OSN návštěvuje rozvojové země. Nosila jej i Diana, princezna z Walesu. Ta si tyto hodinky vzala třeba i na průjezd minovým polem v Angole. Nebo na známé setkání s mladými pacienty nakaženými virem HIV.

A muži? Truman Capote, homosexuální spisovatel a herec, byl Cartier Tank navýsost věrný. I tanečník Fred Astaire, celoživotní módní ikona, je hrdě vystavoval na zápěstí. A nosí je rovněž Tom Ford, jeden z nejpřitažlivějších módních návrhářů současnosti.

Hodinky Cartier Tank zkrátka přečkaly zkoušku času. Udrží si ale svou hodnotu i do budoucna? „Aukční hodnota starších hodinek Cartier Tank, které jsou v původním stavu, pořád stoupá,“ říká Reardon. „A zvlášť to platí o těch, co mají nepoškozený původní ciferník.“

Kouzlu Cartier Tank propadl i americký herec Gary Cooper.

Jeden příklad za všechny, letos v červnu se hodinky Cartier Tank Jackie Kennedy prodaly v aukci za 379 500 dolarů. Koupila je údajně Kim Kardashian.

Mezi fanoušky Cartier Tank patří i Elton John, který je nosil zejména v osmdesátých letech, když se rozjížděla jeho kariéra. O značce složil písničku a zazpíval ji při televizním rozhovoru s Tomem Snyderem v Tomorrow Show:

Když vám zrovna teskno je,
a smutek nedá pokoje,
nuda už vás dohání,
život k všednosti se naklání,
Vytáhněte Rolls-Royce z garáže,
Na Bond Street, kde jen vrchnost se ukáže,
Máme radu, co vám zlepší den:
roztočte to dnes v Cartier.