Ať se nám to líbí, nebo ne, máme k sobě s Němci a Německem ještě blíž, než si často myslíme. O důvod víc, proč je namístě sledovat, co se v Německu děje. Ekonomika, byznys, politika i kultura. Vše důležité, zajímavé i bizarní. Pravidelně z pera redakční germanofilky Pavly Francové v jejím sloupku s názvem Alles Gute.
To si zaplatíš!
Volkswagen vystavil mnoha bývalým členům představenstva kvůli dieselové aféře miliardový účet. Mají platit za vysoké škody, které buď způsobili, nebo jim nezabránili. Podle informací webu Business Insider se s většinou z nich koncern dohodl.
Nejvíce prominentní z potrestaných je Martin Winterkorn, bývalý dlouholetý šéf koncernu, který by měl zaplatit deset milionů eur. To je v německé historii rekordní částka, ale proti sumě 23 miliard eur, které dosud koncern musel kvůli dieslové aféře zaplatit, jde jen o drobné. Škoda, kterou měl přímo exšéf automobilky způsobit, přitom podle Volkswagenu dosáhla jedné miliardy eur.
Dalších až 300 milionů eur by měla wolfsburská automobilka získat za pojištění odpovědnosti svých exmanažerů.
Peníze. Hier.
Tak jo, dneska si dáme trochu těžší slovíčko, ale bude se hodit: Grundeinkommen – česky základní příjem. Dneškem startuje v Německu pilotní projekt, který má zkoumat vliv a fungování bezpodmínečného základního příjmu. Po dobu tří let bude skupina vybraných lidí dostávat automaticky každý měsíc 1 200 eur. Výměnou za to stačí, když během té doby vyplní sedm online dotazníků.
Zájem byl nepřekvapivě obrovský: do projektu se přihlásily přes dva miliony lidí, nakonec vědci náhodným výběrem zvolili 122 šťastlivců. Základní příjem na ně neklade žádné nároky, mohou si dál vydělávat, jak uznají za vhodné, a celkově žít život podle svých představ.
Pilotní projekt je financován z peněz, které se vybraly od 150 tisíc dárců. Cílem je zjistit, co základní příjem s lidmi udělá a jak změní jejich pracovní i jiné návyky. Tak uvidíme.
Vzhůru za Zalandem
Německý e-shop s módou About You, který patří tradičnímu koncernu Otto, míří na burzu. Do konce června by chtěl vstoupit na burzu ve Frankfurtu a zajistit si tak zhruba 600 milionů eur. Očekává se, že hodnota společnosti dosáhne tří miliard eur.
About You se snaží dohnat konkurenta Zalando, které je ale zatím o poznání napřed. Zatímco Zalando loni vykázalo obrat osm miliard eur, About You utržilo zatím rekordní jednu miliardu – meziročně šlo však o víc než padesátiprocentní nárůst. I díky vstupu na burzu chce About You dál posilovat a zaměřit se i na další cílové skupiny vedle dnes dominantních mladých lidí.
Ambice!
Jmenuje se Bringmeister a je to služba, která doručuje lidem nákupy. Existuje přes dvacet let a žádný velký zázrak to není. Před časem ji ale od obchodního řetězce Edeka koupil Rockaway Capital Jakuba Havrlanta a má s ní velké plány. Letos počítá s obratem sto milionů eur a do pěti let s miliardou. Šance má prý slušné. Jak to chce udělat?
Rozhodl se, že bude do firmy ve velkém investovat, nejde mu prý o to, aby byla v dohledné době zisková, ale hlavně aby se stala významným hráčem na trhu. Což je opačný přístup, než zvolili předchozí majitelé.
Dvě dobré zprávy
a jedna inflace
Počet nakažených v Německu klesá, Institut Roberta Kocha proto snížil po půl roce úroveň rizika z „velmi vysoké“ na „vysoké“. Spolkový ministr zdravotnictví ale varuje, že ačkoli je situace podstatně lepší, země je stále uprostřed pandemie.
Dobré zprávy přicházejí i z trhu práce, který s květnem ožil. Firmy přijímaly nové lidi a míra nezaměstnanosti mírně klesla. Rovněž další výhledy jsou růžové.
Tradiční německý strašák v podobě inflace ale naopak nabírá na síle. Dosáhla 2,5 procenta, a je tak vůbec nejvyšší za posledních deset let. Na vině jsou hlavně vysoké ceny energií.