Ať se nám to líbí, nebo ne, máme k sobě s Němci a Německem ještě blíž, než si často myslíme. O důvod víc, proč je namístě sledovat, co se v Německu děje. Ekonomika, byznys, politika i kultura. Vše důležité, zajímavé i bizarní. Pravidelně z pera redakční germanofilky Pavly Francové v jejím sloupku s názvem Alles Gute.

Hezky při zemi

Zakázat levné letenky a zrušit krátké vnitrostátní lety, to je plán kandidátky na kancléřku Annaleny Baerbock ze strany Zelených. Jak říká, ne že by jí vadily levné dovolené, ale některé ceny letenek jsou podle ní dumpingové a s tím by se mělo skoncovat. Cestu vidí ve vyšším zdanění létání, tak aby to bylo klimaticky odpovědné. Místo létání chce naopak podpořit cestování vlakem.

Annalene Baerbock
Annalene Baerbock | Foto Getty

Žena, která má slušné šance uspět v podzimních volbách, také chce, aby u novostaveb musely být automaticky solární panely. A vůbec první zákon, který by jako kancléřka chtěla uvést, by měl být na okamžitou ochranu klimatu.

Rychlovlak přes Prahu

Z Berlína do Vídně vlakem pět hodin. A ano, tahle trasa má vést přes Prahu. Zástupci všech tří zemí se včera dohodli na vytvoření rychlodráhy, která spojí všechny tři metropole a zásadně (o tři hodiny!) urychlí osobní i nákladní železniční dopravu mezi nimi. Projekt s pozoruhodným názvem Trans-Europ-Express TEE 2.0 by měl být hotový v polovině 30. let 21. století a počítá se v něm s tunelem skrz Krušné hory. Wirklich?

Byznys z Východu

Motor německé ekonomiky je na Východě. Během vlády Donalda Trumpa utrpěl vzájemný obchod mezi Německem a USA natolik, že Polsko předběhlo USA a je z něj třetí největší dovozce do spolkové republiky. Roste i výměna s dalšími zeměmi. „Východní Evropa coby motor růstu pro německou ekonomiku je zpátky v sedle,“ píše Handelsblatt, který upozorňuje, že právě obchod s východní Evropou je v Německu podceňovaný.

Přitom vzájemný obchod mezi našimi západními sousedy a zeměmi visegrádské čtyřky je významnější než třeba ten s Čínou nebo USA. Se 212 miliardami eur v první čtvrtině letošního roku tvoří téměř pětinu veškerého německého zahraničního obchodu. Handelsblatt dodává, že naproti tomu se v Německu přeceňuje hospodářský význam Ruska.

Shuttle na dovolenou

Nové slovíčko pro dnešní den: Koffer – kufr. Na těch Němci sedí a čekají, až budou očkováni. A protože tempo vakcinace roste, podobně rychle roste i počet rezervací dovolených u moře. Dceřiná společnost Lufthansy Eurowings například hlásí denně padesát tisíc nových rezervací.

Kvůli tomu musí rychle přidávat nové a nové spoje. Jen na další čtyři týdny musely Eurowings přidat navíc 500 letů. A kam Němci hlavně míří? Jawohl, na největší „německý“ ostrov: Mallorcu.

Topení z počítače

Ve Frankfurtu nad Mohanem vzniká nová čtvrť, ve které se bude v 1300 bytech vytápět teplem z počítačů. Přesněji řečeno teplem, které vzniká v datových centrech. Právě Frankfurt nad Mohanem má v Německu nejvíce datových centrech, které stojí za pětinou veškeré spotřeby energie v téhle finanční metropoli.

Zároveň ale vytvářejí i tolik tepla, které by teoreticky mohlo vytápět všechny domácnosti ve městě. Převést tuhle teorii alespoň částečně do praxe má právě projekt nové čtvrti, která bude i prvním takovým příkladem využití tepla z počítačů v celém Německu.