Denisa Grimmová už v roce 2021 sklidila úspěch s loutkovým filmem Myši patří do nebe. Dojemný příběh nejen pro děti, který se dotýká smrti, si vysloužil mnoho ocenění – mimo jiné i na mezinárodním festivalu animovaných filmů Anifilm.

Jeho třiadvacátý ročník začíná 7. května v Liberci a tématem bude letos výtvarné umění v animaci i loutky využívané ve filmech. A Grimmová měla možnost rozhodovat, které snímky budou soutěžit.

„Bylo nás šest a vybírali jsme asi z dvanácti set filmů krátkých i celovečerních, profesionálních i laických. A bylo to velmi náročné. Viděli jsme obrovské kvantum snímků, nad nimiž jsme se potkávali několik víkendů a dívali se na ně společně. A museli jsme se na výběru shodnout, nikdo nesměl být úplně proti,“ popisuje nelehký úkol.

Tvůrci a tvůrkyně filmů mají na festivalech velmi těžkou pozici: aby jejich dílo uspělo, musí od začátku zaujmout tématem i zpracováním. „U některých už po dvou minutách víte, že nemají šanci,“ vysvětluje animátorka.

Loutky myšky a lišáka z jejího posledního úspěšného filmu už se v žádném dalším neobjeví – jsou schované v krabici a jen pár jejich dvojníků cestuje po světě. „Občas se dozvíme, že se někde staly maskotem nebo oblíbenou plyšovou hračkou. A nedávno vyhrál film i dvě hlavní ceny na festivalu v Indii,“ vypráví Grimmová.

V současnosti chystá se svým týmem další celovečerní film, nazvaný Bezčasí. Zabývat se bude tématem, které je pro ni osobně důležité: tajemstvími v rodinách, o nichž se nemluví. Snímek ale bude opět pro děti, takže se do něj pokusí přes těžký námět dostat i humor.

Na jaký film se ona osobně na Anifilmu těší a který patří mezi její favority? Jak si čeští animátoři a animátorky stojí v porovnání se světem? A mohou se uživit jen animací? Nejen o tom je řeč v dalším podcastu Forbes Life.