Oblečení je součást vaší osobnosti, forma komunikace s okolím. O to důležitější je volba byznys dress codu, který vybíráte na zahraniční služební cesty. Stejně jako u nás musíte dbát na svoji prezentaci, navíc byste však měli obsah svého kufru přizpůsobit dané kultuře a zvykům státu, do kterého zrovna cestujete.

Čtěte také: Kravata, zbraň gentlemanů. 6 zlatých pravidel pro její výběr a nošení

Oblek je základ

Obecně je důležité, aby vaše oblečení neodvádělo pozornost od jednání. Společenský oblek stále patří k základnímu vybavení, které si musíte na služební cestu vzít.

Doporučenou univerzální barvou obleku pro všechny sezony i příležitosti je tmavě modrá a šedá, která se o to více hodí k teplým letním měsícům. Pokud míříte do Španělska, můžete ve volbě barev více popustit uzdu své fantazii. Naopak tmavou barvu obleku zvolte při služební cestě do Francie, kde dbejte spíše na menší detaily dotvářející váš celkový vzhled.

Konzervativní styl oblékání dodržují také ve Velké Británii. Tam si dejte pozor při volbě oblečení především na večerní akce, kde je nutné obléci tzv. Dinner Suit, do kterého se řadí Black Tie, Dinner Jacket, Smoking Jacket a další.

Angličané stále ctí eleganci Jamese Bonda nošením především Black Tie, tedy smokingu, černého motýlku a bílé košile. V horkých teplotách jsou naopak mírnější v přístupu k formálnímu oblečení kupříkladu v Izraeli či Singapuru, kde sako není nutností.

Na barvě a stylu kravaty záleží

Nedílnou součástí vašeho dress codu musí být kravata. Obecně preferované jsou spíše neutrální barvy. Kravata s proužky různých stylů se nejvíce hodí pro formální události. Čtverečky a další vzory volte spíše pro méně formální akce. Motýlek je vhodný při opravdu formálních příležitostech ke smokingu či velmi formálnímu obleku.

S oblekem mají ladit i vaše boty. Pořiďte si nějaké z kvalitní kůže. S černou barvou se nemusíte bát přešlapu, je neutrální. Pokud máte připravený tmavě modrý oblek, nazujte k němu tmavě hnědé boty, šedý oblek zkombinujte zase se světle hnědými nebo černými botami. Při formálních příležitostech nepoužívejte šněrování obuvi Oxford. Na méně formální události dorazte v obuvi zvané Derby, odvázat se můžete i s obuví se zdobením Brogue.

Pokud cestujete do Japonska, přibalte si také boty se snadným obutím. V některých případech je tam totiž i na byznys schůzkách nutné se vyzout.

Nezapomeňte tedy na dostatečnou zásobu čistých ponožek a mějte je vždy po ruce. Pokud nevlastníte ponožky v barvě vašeho obleku, použijte univerzální černé.

Pozor na styl a barvu doplňků

Svůj byznys look dolaďte jednotlivými doplňky, na něž je kladen velký důraz. Kvalitní tašku mějte sladěnou s barvou vašeho obleku. V Japonsku se celkově vyvarujte doplňků v zářivých barvách. Ty jsou typické pro japonskou mafii jakuza, značí tak nepochopení tamní kultury.

V Asii mějte také na paměti význam předávání vizitek, které se stále formálně dodržuje při každém obchodním setkání. V asijských státech není dále vhodné používat kapesníky a vůbec smrkat při formálních příležitostech.

V čem zazářit na večerní party

Především v letních měsících je namístě promyslet i večerní společenský outfit. Na koktejl party si zabalte oblek, buďte ale více kreativní, pokud jde o barvy i jednotlivé doplňky. Využijte příležitosti a upoutejte pozornost třeba nápaditými ponožkami. V Asii ale s odlehčením svého vzhledu nepočítejte, při všech byznys aktivitách je vyžadovaný formální dress code.

Pozor. Myslete na to, že své kolegy či zákazníky můžete potkat i mimo pracovní schůzku. I kdybyste jeli na mezinárodní konferenci do Karibiku, žabky, extravagantní plavky a kraťasy nechte raději doma. A pokud si nejste jistí vyžadovaným dress codem, za zeptání místních kolegů ohledně jejich kulturních zvyklostí nic nedáte.