Finanční trhy jsou naruby. Akcie se dotkly dna, volný pád zažila ropa, výrazně pocuchaný je třeba i trh kryptoměn nebo byznys s uměním. Říká se, že nejisté doby mohou investorům přinést vysoké zisky. Ale taky znamenají značné riziko. Jak se mu vyhnout a kam chytře investovat své peníze, aby přinesly rozumný stabilní výnos?

Konzervativní alternativy 

„Je dobré přemýšlet na roky dopředu. Stejně málokdy trefíte, kdy přijde zakolísání, kdy nastane krize nebo kdy skončí,“ říká Rudolf Vřešťál, CFO a předseda představenstva české investiční společnosti Redside. Ta ve svých fondech spravuje aktiva v hodnotě přes půl miliardy eur. A dlouhodobě staví strategii na svých nejsilnějších fondech kvalifikovaných investorů v oblasti realit a „zelené“ energie. 

CFO a předseda představenstva české investiční společnosti Redside Rudolf Vřešťál | Foto Luboš Wisniewski, Forbes

„Jsou to konzervativní alternativy, které ale mají v dobře postaveném investičním portfoliu své místo z mnoha dobrých důvodů. Hlavně proto, jak se chovají v různých fázích ekonomického cyklu. Umožňují investorům dosahovat dlouhodobě udržitelných vysokých výnosů bez zbytečného rizika,“ vysvětluje Vřešťál.

Odolnost fondů

Zatímco standardní investiční nástroje, jako jsou akcie, zažívají těžko odhadnutelné turbulence, fondy Redside ukazují, že reality i ekologické zdroje energií výkyvům odolávají. NOVA Green Energy a NOVA Real Estate udržely svůj výkon i v březnu a dubnu.

Reality mohou být do značné míry nezávislé na vývoji akciových trhů a krátkodobý (byť hluboký) propad ekonomiky typu koronakrize mohou přežít bez zásadního dopadu. Ale je třeba vybírat fondy, které mají silné a odolné portfolio. Dlouhodobě rozhoduje kvalita nemovitostí i síla nájemců. 

Anděl 16 na pražském Smíchově | Foto Redside

Redside sází na špičkové kancelářské budovy v centru Prahy, retail v krajských městech operovaný velkými nadnárodními společnostmi typu Aholdu, OBI nebo Tesca a atraktivní logistické i průmyslové areály. Základ portfolia fond budoval v letech 2015 až 2017, tedy v době, kdy trh ještě nebyl přehřátý, a tím pádem ani ceny nebyly na maximu. Teď se reality zhodnocují i díky kvalitnímu asset managementu a péči o budovy i nájemce. Čisté jmění fondu přesáhlo 3,6 miliardy korun.

„Věděli jsme a vždy myslíme na to, že přijdou různé fáze ekonomického cyklu, včetně krizí, proto jsme fondy před lety modelovali tak, aby byly dlouhodobě odolné. Před sedmi lety jsme je založili s vidinou nekonečného časového horizontu a strategii neměníme ani měnit nebudeme,“ říká Rudolf Vřešťál, který Redside zakládal a je jeho majoritním akcionářem.

U ekologické energie zase hrají hlavní roli dlouhodobě garantované výkupní ceny. A výrobu energie neovlivní ani pandemie koronaviru. „Popularita obnovitelných zdrojů se může lehce lišit v určitých fázích ekonomického cyklu, ale výrazný odklon od ekologických zdrojů se nedá čekat ani v krizi,“ míní Vřešťál.

Fotovoltaická elektrárna Rožná na Vysočině | Foto Redside

Fond Redside zaměřený na „zelenou“ energii má 1,8 miliardy korun čistého fondového jmění a stovky investorů. Vlastní fotovoltaické, bioplynové a biomasové elektrárny v Česku, na Slovensku a v Maďarsku. Fond spojuje investiční potenciál se společenskou odpovědností. „V Čechách bohužel zelená energie, a to hlavně z historických důvodů, stále nemá příliš dobré renomé, ale například pro rakouské investory je náš fond velice atraktivní.

Žádná panika

Investice do nemovitostí i ekologické energie by měly být dlouhodobou záležitostí. U realit trpělivost umožňuje kvalitní výběr, nákup, a hlavně následné zhodnocení nemovitosti, které pak generuje peníze. Panika tu není namístě. „I realitní trh se pohybuje v cyklech. Někdy můžete být smutný, že vám realitní fond vydělává za rok 7 %, protože soused na akciích zrovna vydělal 40 %, ale další rok může být vše jinak, což ukazuje i vývoj posledních měsíců. U realit je důležité stabilní zhodnocení, právě z toho důvodu je dobré konzervativní alternativy v portfoliu mít,“ radí CFO Redside.

Doporučuje alespoň pětiletý investiční horizont. Fondy Redside mají minimální horizont tří let, i když jsou otevřené, takže do nich mohou investoři kdykoliv vstoupit, ale také kdykoliv odejít. Pokud ale odejdou před uplynutím investičního horizontu, bude je to něco stát na výstupních poplatcích.

Bioplynová stanice Horovce na Slovensku | Foto Redside

„Pro otevřený fond je panika investorů největší hrozbou. Žádný fond nebo ani například banka by nevydržely, kdyby v jednu chvíli chtěla vystoupit třeba polovina investorů. Nám se to neděje a věřím, že se ani dít nebude. Naopak v posledních měsících vidíme největší příliv z pohledu investic právě do realitního fondu v hodnotě nižších desítek milionů měsíčně,“ popisuje Sales Director Redside Michal Zachar.

Podle něj k panice ani není důvod. „Věřím, že krize, která přijde, nebude tak dlouhá a hluboká jako ta v letech 2009 a 2010. Patrně bude mít dopady na ekonomiku, uvidíme, jak hluboké budou šrámy, ale my současné období nevnímáme jako hrozbu, spíše jako příležitost k novým investicím,“ doplňuje Zachar. 

Nové příležitosti

V posledních dvou letech realitní trh v Česku stagnoval a zajímavé příležitosti se téměř neobjevovaly. Krize to může výrazně změnit. „Budeme těžit ze základu, který jsme vybudovali. Nechystáme se nemovitosti prodávat, ale chceme je dál dobře zhodnocovat a věříme, že nás teď čeká období úspěšných akvizic. Chtěli bychom se samozřejmě soustředit na příležitosti, kdy prodávající prodávat musí… Určitě budeme dál investovat v Česku, a hlavně v Praze, kde to dobře známe a víme, které nemovitosti mohou být perspektivní, ale rádi bychom se podívali i do okolních států regionu,“ vyhlíží Rudolf Vřešťál. 

Industrial Park Trenčín | Foto Redside

Oba hlavní fondy Redside mají podobnou strukturu – vstupují do nich bohatší, retailoví investoři, institucionální investoři z Česka i Slovenska a z velké části i další zahraniční instituce, například rakouské a švýcarské banky nebo fondy.

Stabilní výnos

Kvalitní reality nikdy nevydělají investorům 20 %. I zelená energie se dlouhodobě drží pod 10 %. Výhodou konzervativního přístupu je jistota. „Jsme si jisti, že fondy budou dlouhodobě vydělávat 6 až 7 % ročně. Ve zlých časech se může stát, že výkonnost bude o něco nižší, ale jsem skutečně přesvědčený, že nikdy nebude záporná,“ tvrdí Vřešťál.

Redside modeluje vývoj fondů na řadu let dopředu, portfolio sestavuje spíš pesimisticky, takže spíš počítá s horším vývojem. Realitní fond tak měl v roce 2018 výkonnost 8,6 %, což bylo výrazně nad plán, vloni dosáhl výnosu 7,4 %. Fond zaměřený na ekologické zdroje se dva roky po sobě pohyboval kolem 6,3 % a letošní rok vypadá ještě slibněji.

„Výkonnost jsme od začátku dlouhodobě modelovali na 7 % u realit, respektive 6 % u energetického fondu, čistého zhodnocení pro investory,“ dodává zakladatel investiční společnosti.