Polský státní petrochemický gigant Orlen prodá svoji mediální skupinu Polska Press, pod kterou spadají desítky lokálních deníků nebo stovky internetových portálů.

Britskému listu Financial Times to řekl šéf Orlenu Ireneusz Fonfara. Investorům tím chce ukázat, že jím vedený koncern už není pod politickým vlivem jako za předchozí vlády národněkonzervativní strany Právo a spravedlnost.

„Musím zdůraznit, že mediální skupina Polska Press je pro nás naprosto nepotřebná,“ řekl Fonfara. Dodal, že firma pro ni bude hledat investora, který by ji koupil za „férovou cenu“.

Orlen v roce 2020 souhlasil s převzetím skupiny Polska Press od německé společnosti Verlagsgruppe Passau. Souviselo to se slibem vlády Práva a spravedlnosti ohledně „návratu médií do polských rukou“.

Akvizice vyvolala kritiku v Polsku i v zahraničí, kritici se odvolávali na to, co byl podle nich hrozící vliv vládnoucí strany na velkou část médií. Etická rada norského státního fondu, který má v Orlenu podíl 0,4 procenta, kvůli tomu polský koncern doporučila sledovat. Rovněž tvrdila, že Polsko může směřovat k ohrožení svobody tisku.

Fonfara chce rozptýlit obavy akcionářů kvůli politickým vlivům na Orlen. „Investoři mají tendenci vyhýbat se podnikům zapojeným do politiky, protože to považují za nepředvídatelné a riskantní,“ řekl Fonfara, který se šéfem Orlenu stal letos v dubnu.

Na tomto postu vystřídal Daniela Obajtka, jenž koncern vedl šest let a o němž se mluvilo jako o oblíbenci předsedy PiS Jarosława Kaczyńského. Obajtek byl tento měsíc z kandidátky PiS zvolen do Evropského parlamentu.

Pod Orlen spadá kromě jiných společností i český Unipetrol, největší rafinérský a petrochemický podnik v Česku.