Dávno, už na konci 19. století si nechali zaregistrovat první patenty na vyměnitelné a opravitelné pneumatiky a snad i díky tomu byl francouzský brand Michelin přes sto let největším producentem na světě, než ho předstihla konkurence z Japonska. Za pár let by se však status quo mohl změnit, protože Francouzi představili svůj koncept pneumatiky budoucnosti. No, pneumatiky… Ono půjde o celé kolo, které bude natlakované technologiemi a podepíše se na něm 3D tisk.

Celé se to jmenuje koncept Vision, společnost ho poprvé představila na konferenci Movin’On v Montrealu a o svému futuristickém produktu říká: Tento jednodílný kombo set pneumatiky a disku se nebude tlakovat vzduchem, bude napojený na „mozek“ auta, bude obnovitelný, organický a jeho design nabídne možnost personalizace.

tyre

Aby se minimalizovaly dopady na životní prostředí, koncept automobilového obutí budoucnosti je vyroben z bio a rozložitelných materiálů, kam patří přírodní kaučuk, bambus, papír, plechovky, dřevo, elektronický a plastový odpad, seno, gumová drť, recyklované kovy, tkaniny, melasa nebo taky pomerančová kůra.

Design běhounu je optimalizován tak, aby se redukovala jeho hloubka, což s sebou nese taky materiálovou úsporu. Protože se kolo nebude hustit vzduchem, nehrozí riziko defektu nebo exploze. Ovšem i bez vzduchového polštáře, na jaký jsme zvyklý dnes, nabídne díky propracované konstrukci komfort i bezpečí.

„Nechali jsme se inspirovat přírodou, takže kolo má velmi lehkou a efektivní strukturu,“ vyzdvihuje Terry Gettys, viceprezident Michelinu pro vývoj a výzkum.

Michelin-Vision-Tyre

To, co je na celém projektu možná nejfantastičtější, je schopnost dezénu adaptoval se na různé podmínky na silnicích, na měnící se klima i jízdní styly. Ve videu níže je celá idea značky vysvětlena: tedy jak šofér zastaví u 3D tiskárny, která mu na kola „namaluje“ zimní vzorek třeba pro cestu do hor.

Vision má být rovněž vybaven celou řadou senzorů, které v reálném čase poskytnou informace o stavu pneumatiky a mobilní apka zase řidiči umožní sjednat si „pit stop“ u tiskárny, která mu podle podmínek nebo potřeb upraví dezén na přání.

Ale pozor, svých starých pneumatik, co máte v garáži, se zatím nezbavujte. Protože koncept Vision v regálech svého oblíbeného prodejce v nejbližší době rozhodně nenajdete. Podle ředitele Gettyse bude trvat nejméně deset let, než se pneumatika dostane na trh.

„Je to dlouhodobý projekt, který v jednom bodě spojuje všechny naše vize udržitelné mobility,“ vysvětluje muž z managementu Michelinu, ale druhým dechem dodává: „Je to velmi realistický sen, protože na všech komponentech už totiž v Michelinu intenzivně pracujeme.“