Otakar Šuffner a Marek Vašíček se svou tradingovou platformou FTMO otvírají dveře na burzu tisícům lidí po celém světě. Jejich příběh jsme na stránkách Forbesu popsali poprvé v roce 2021. Od té doby vyrostli o stovky procent, zvýšili tržby o miliardy, pořídili si vlastního brokera a začali investovat do nemovitostí. Přes to přese všechno tvrdí: „Jsme pořád ještě na úplném začátku.“

V mrazivém ránu se nad Prahou vznášejí dýmové chomáče a rozpouštějí se v měkkém světle vycházejícího slunce. Oranžový kotouč barví dozlatova obzor od Vyšehradu až po Pražský hrad. Ze střechy Quadria se otvírá třistašedesátistupňový výhled na metropoli, která se zvolna probouzí do nového dne.

„Dřív jsme si mysleli, že jestli chceme dělat světový byznys, musíme do Ameriky. Teď z Prahy řídíme globální firmu a funguje to skvěle,“ pronáší do ledového vzduchu Marek Vašíček a od pusy se mu dere pára.

O pár pater níž se pomalu probouzí k životu i kanceláře tradingové společnosti FTMO, kterou založil společně s Otakarem Šuffnerem a jež se poslední roky řítí vpřed jako žhnoucí kometa.

Ještě na vysoké škole vybudovali platformu, která umožňuje amatérským traderům zprostředkovaně obchodovat na burze bez rizika, že přijdou o velké objemy vlastních peněz.

Za devět let se vypracovali ve světového lídra v oboru zvaném prop trading, nejrychleji rostoucí technologickou firmu ve střední a východní Evropě a dost možná i dalšího českého jednorožce.

Jejich nejnovějším zářezem je úspěch v soutěži EY Podnikatel roku, kde se probojovali mezi pět nejlepších podnikatelů Česka a zvítězili v kategorii Technologický podnikatel roku.

Za poslední čtyři roky vyrostlo FTMO o neuvěřitelných 25 tisíc procent a o rok předtím za stejné období o čtyřicet tisíc procent. Díky tomu už poněkolikáté zvítězilo v soutěži Deloitte Technology Fast 50. A krásná čísla hlásí pražská firma i s ohledem na poměr tržeb a zisku.

Rok 2021 zakončila s tržbami asi tři miliardy korun a ziskem EBITDA kolem dvou miliard korun. Výsledky za loňský rok ještě nezná, ale už teď je jisté, že obrat překročil čtyři miliardy korun. Too good to be true? Tak hurá nohama zpátky na zem.

„Navenek to vypadá jako šílený, brutálně rychlý vzestup, ale pro nás je to naprosto přirozené a plynulé. Budujeme firmu den za dnem už devět let a nebyl to rozhodně žádný úspěch přes noc.“

Budujeme firmu den za dnem už devět let a nebyl to rozhodně žádný úspěch přes noc.
Forbes Digital Premium