Dnes podvečer se na Hodonínsku a Břeclavsku prohnalo tornádo, které silně zasáhlo tamní obce a situace je tam extrémně vážná. Nejvíce je poškozená obec Lužice a Hrušky, Moravská Nová Ves a Mikulčice.

Podle nejnovějších informací jsou na místě zavalení lidé v ruinách domů, zraněných se odhaduje na dvě stovky. Do okolních nemocnic je rozváží hasiči i místní. Povolán je i speciální USAR tým, vycvičený na vyprošťování osob z trosek.

Do zasažené oblasti jede pomoci armáda, na místě už zasahují všechny záchranné složky IZS a pomoc nabídlo i Rakousko a Slovensko. Bez proudu je přes 40 000 domácností a dálnice D2 je od exitu 48 Břeclav ve směru na Brno již průjezdná. Nájezdy na křižovatkách Břeclav, Podivín a Hustopeče směr Brno jsou otevřeny.

Kroupy poničily okna i střechu zámku ve Valticích a škody jdou do milionů. V obci Hrušky, která je z polovina srovnaná se zemí, odletěly střechy domů a o věž přišel i kostel. Villa Hrušky šéfa fotbalové ligy Dušana Svobody vyvázla bez poškození.

Ministerstvo dopravy prosí všechny řidiče, aby v následujících hodinách nejezdili do postižených oblastí na Hodonínsku a Břeclavsku, potřebují silnice jako koridory pro vozy IZS.

Ročně se v České republice vyskytne v průměru pět tornád. Nejdéle trvající se vyskytlo před více než stoletím: tornádo z roku 1910 trvalo přes tři hodiny a urazilo dráhu přibližně od Českých Budějovic ke Karlovým Varům.

Běžně ale česká tornáda trvají nejvýš několik minut a urazí stovky metrů. Dnešní moravské se prohnalo rychlostí kolem dvě stě kilometrů za hodinu.

Mezi zasažené podniky patří také společnost MND (Moravské naftové doly) z portfolia miliardáře Karla Komárka. Konkrétně areál v Lužicích, kde se nachází zkušební laboratoř.

Článek aktualizujeme.