Den před ruskou invazí na Ukrajinu se mezi 500 nejbohatších lidí světa řadilo 23 Rusů. Jejich majetek podle žebříčku miliardářů, který sestavuje agentura Bloomberg, činil 339 miliard dolarů. Po roce konfliktu se jmění těchto 23 ruských boháčů ztenčilo o pětinu – kleslo o 67 miliard dolarů.

Nejvíce během invaze tratil ruský oligarcha Alexej Mordašov, majoritní vlastník hutní společnosti Severstal. Od invaze do Ruska se jeho majetek snížil o 6,7 miliardy dolarů. S odhadovaným jměním 19,8 miliardy dolarů je stále čtvrtým nejbohatším člověkem v zemi.

Druhý největší pokles vykázal majetek dalšího ocelářského magnáta Vladimira Lisina, kterému patří hutní gigant Novolipeck. Za uplynulý rok přišel o 5,8 miliardy dolarů, a jeho jmění se tak snížilo na 20,5 miliardy dolarů.

Tři ruští miliardáři naopak své jmění během invaze navýšili, nejvýrazněji Andrej Gurjev, zakladatel společnosti PhosAgro. Od začátku války se jeho majetek zvýšil díky růstu akcií firmy, která je jedním z největších výrobců fosfátových hnojiv v Evropě, o 2,1 miliardy dolarů. Gurjevova rodina je největším akcionářem podniku PhosAgro.

Na vývoji majetku zmíněné třiadvacítky Rusů lze podle Bloombergu ilustrovat omezený dopad západních sankcí. Nejníže úhrn jejich jmění klesl loni 9. března, a to na 248 miliard dolarů.