Jestli vás deprimuje pošmourné počasí a nechcete trávit večery s knížkou, je nejvyšší čas vyrazit do kina. Letošní podzim totiž slibuje nálož příběhů o výjimečných lidech, které vás budou v lecčems inspirovat. Chcete se překonat jako Armstrong? Udělat revoluci ve světě technologií jako Jobs? Nebo si prostě jen užít fajn film? Z našich 6 tipů si vyberete.

Muž na laně

Tuhle závratnou podívanou si můžete vychutnat už teď, protože premiéru si film natočený podle skutečného příběhu odbyl právě včera. Akrobat Philippe Petit se před 41 lety prošel na ocelovém laně nataženém mezi newyorskými dvojčaty ve výšce 400 metrů, což z ulice pod ním sledovalo 100 tisíc lidí.

Petitův výkon, který bývá nazýván největším uměleckým zločinem 20. století, přetavil v uhrančivý snímek oscarový režisér Robert Zemeckis. Co si z něj odnesete? Minimálně poznání, že bez odvahy hledat své limity dál, než kde vidíte jasnou linku, daleko nedojdete.


The program: Pád legendy

Příběh Lance Armstronga je spíše tragický – americký cyklista, který dosáhl po vyléčení z rakoviny kolosálních úspěchů v Tour de France a byl oceněn titulem Sportovec roku či Světovou sportovní cenou Laureus, se ocitl na dně. Před třemi lety propukla dopingová aféra, která mu sebrala sedm triumfů z nejprestižnějšího závodu světa a doživotně ho vyřadila z profesionální cyklistiky.

Za odhalením velké lži stál novinář Sunday Times David Walsh, který svou neúnavnou snahou dopátrat se pravdy riskoval profesní kariéru. Tenhle souboj dvou výrazných osobností vás přesvědčí, že když si jdete tvrdě za svým, dosáhnete všeho. Ačkoli to občas dost bolí. Premiéra v českých kinech je 15. října.


Dokonalý šéf

Na scestí se může ocitnout každý. Někoho to skolí, jiného nakopne. Lekcí je naučit se pokoře. V téhle situaci je i Adam Jones v podání Bradleyho Coopera – se dvěma michelinskými hvězdami má pocit, že mu patří svět. Na což brzy doplatí – kvůli hrátkám s drogami a nevyzpytatelnému chování přijde o svou restauraci.

Ve snaze překopat svůj život se rozhodne otevřít novou restauraci a michelinské hvězdy získat hned tři. Aby se mu to ale podařilo, potřebuje získat ty nejlepší lidi v oboru. Nepřipomíná vám to buldoka? Jít si za svým, ačkoli cestou nasekáte spoustu chyb, je prostě zákon. V kinech od 22. října.

https://www.youtube.com/watch?v=HXaff0PpszM


Spectre

Krásné ženy, rychlá auta a pravý muž, který vše zachrání. Tohle určitě znáte a očekávaná dvacátá čtvrtá filmová bondovka, kterou natočil – stejně jako předchozí díl Skyfall – Sam Mendes a která má českou premiéru 5. listopadu, nebude výjimkou. Ani tentokrát toho Daniel Craig v hlavní roli moc neřekne, ale co vyřkne, má váhu. Novodobá pohádka o rebelu bez příčiny má kouzlo a k podzimu kouzlo patří. Pro občasné vypnutí mysli proč ne.


Steve Jobs

Bez vášně a vynalézavosti Steva Jobse by digitální svět zdaleka nebyl tam, kde je. Divoká jízda génia, která stojí za revolucí ve světě technologií, si nicméně vybrala daň. Nejen v soukromém životě, ale i v případě jeho zdraví.

Příběh zakladatele Applu nepřestává fascinovat ani po jeho smrti. Když mu Steve Wozniak, který s Jobsem stavěl v garáži první počítače, vyčetl: „Jak to děláš? Nejsi inženýr. Nejsi designér. Neumíš uhodit kladivem na hřebík. To já jsem vytvořil obvodovou desku. Grafické rozhraní nám ukradli. Jak je možné, že desetkrát denně čtu, že Steve Jobs je génius? Jak to děláš?“ odpověděl: „Muzikanti hrají na své nástroje. Já řídím orchestr.“ Dirigent nové doby má premiéru 12. listopadu.


Black Mass: Špinavá hra

V téhle akční krimi, která má u nás premiéru 19. listopadu, Johnnyho Deppa skoro nepoznáte. V roli irského mafiána Jamese „Whiteyho“ Bulgera, jehož přemluví agent FBI ke spolupráci s cílem vyřadit ze hry společného nepřítele z italské mafie, ztvární příběh jednoho z nejnebezpečnějších gangsterů americké historie.

Film se odehrává v kulisách bostonského podsvětí 70. a 80. let a patří k nejočekávanějším snímkům letošního podzimu. Jako návod, jak se vypracovat z druhořadého gangstera v obávaného i oslavovaného hrdinu, to ale raději neberte.