Je Mezinárodní den žen, takže vám představujeme 10 nejbohatších žen z letošního žebříčku nejbohatších obyvatel planety podle Forbesu. V tomto exkluzivním seznamu se umístilo celkem 256 dam (z 2208 jmen) a jejich bohatství dělá celkem 1 bilion dolarů.

Celý žebříček si můžete prostudovat tady.

I když jsou většina z nich dědičky, své jmění i nadále množí, jako například Abigal Johnson, ředitelka fondu Fidelity Investments, nebo nejbohatší Australanka Gina Rinehart, která kompletně přebudovala po svém otci zděděný a zadlužený podnik Hancock Prospecting.

Tak tady jsou. Power ženy, které byste obyčejným karafiátem dnes asi jen tak nedostali:

1. Alice Walton

Jmění: 46,00 mld. USD

V celkovém žebříčku se jediná dcera zakladatele Wal-Martu umístila na 16. příčce díky 43procentnímu navýšení akcií společnosti. Paradoxně se ale na rozdíl od svých sourozenců, kteří se soustřeďují na práci v rodinné firmě, věnuje kurátorství.

Více o Alici Walton najdete tady. 


2. Françoise Bettencourt Meyers

Jmění: 42,20 mld. USD

Nejbohatší žena Evropy získala své jmění po smrti své matky Liliane Bettencourt, která zemřela v roce 2017 ve věku 94 let. Vládnoucí dědička společnosti L’Oréal a její rodina vlastní 33 procent akcií tohoto kosmetického gigantu. Minulý rok to byla právě její matka, která byla na první příčce žebříčku.

Více o Françoise Bettencourt Meyers se dočtete tady.


Zobrazit celý žebříček »


3. Susanne Klatten

Jmění: 25,00 mld. USD

Bronzovou medaili za své jmění získala nejbohatší Němka Susanne Klatten především díky zděděnému podílu v automobilce BMW. Vedle toho jí patří také podíly v chemické a farmaceutické korporaci Altana, ve větrných elektrárnách Nordex AG a v producentovi karbonu a grafitu SGL.

Více o Susanne Klatten najdete zde.


4. Jacqueline Mars

Jmění: 23,60 mld. USD

Kdo by je neměl rád. Milky Way, M&M’s nebo rýže Uncle Ben’s. Právě třetinu v největším výrobci cukrovinek na světě vlastní Jacqueline Mars, vnučka zakladatele. Sama pracovala pro Mars 20 let a v představenstvu firmy byla do roku 2016.

O Jacqueline Mars tady.


5. Jang Chuej-jen

Jmění: 21,90 mld. USD

Jang Chuej-jen vlastní 57 procent developera Country Garden Holdings, jež na ni převedl v roce 2007 její otec Yang Guoqiang. Zároveň předsedá Bright Scholar Education Holdings, což je čínská vzdělávací společnost, která se od roku 2007 obchoduje na newyorské burze.

Více o ní tady.


6. Laurene Powell Jobs

Jmění: 18,80 mld. USD

Vdova po Stevu Jobsovi je známá svou filantropickou prací, investováním a advokacií. Založila a řídí organizaci Emerson Collective, která se soustřeďuje na využití podnikání při pomoci studentům s nedostatečným příjmem, podobný cíl má i její program College Track.

O Laurene Powell Jobs více tady.


7. Gina Rinehart

Jmění: 17,40 mld. USD

Nejbohatší Australanka převzala zadlužený těžební podnik Hancock Prospecting po svém otci Langu Hancockovi a v průběhu několika let jej kompletně přebudovala. Největší část jejího bohatství pochází ze spojení s britskou nadnárodní těžařskou společností Rio Tinto. Její kariéru poznamenaly majetkové soudy s jejími čtyřmi dětmi.

Více o Gině Rinehart tady.


8. Iris Fontbona

Jmění: 16,30 mld. USD

V roce 2005 zdědila Iris majetek po svém manželovi Andrónicu Luksicovi. Ten vybudoval chilskou těžařskou společnost Antofagasta Plc. Spolu se svými syny mají podíl taky ve firmě Quiñenco, která vyrábí pivo a zaměřuje se také na oblast bankovnictví, dopravy a energetiky.

Více o Iris Fontbona najdete tady.


9. Abigail Johnson 

Jmění: 15,90 mld. USD

Dědeček Abigal Johnson, Edward Johnson II., založil fond Fidelity Investments v roce 1946. Ona začala pracovat ve fondu už jako studentka a po úspěšném absolvování MBA na Harvardu se zapojila na full-time jako analytička a před čtyřmi lety převzala od svého otce ředitelské křeslo.

Více o Abigail Johnson se dočtete tady.


10. Charlene de Carvalho-Heineken

Jmění: 15,80 mld. USD

Svůj první pivovar otevřel Heineken v Amsterdamu před 150 lety a Charlene de Carvalho-Heineken je jednou z jeho současných řídících postav. Vlastní 23procentní podíl, který zdědila v roce 2002 po svém otci Freddym Heinekenovi.

Více o ní tady.