skip to main content
Jak být lepší

John Oliver radí, jak se vypořádat s neustálým přísunem informací

John Oliver, televizní moderátor a stand-up komik, je u nás známý především díky politicky laděné satirické show Last Week Tonight with John Oliver vysílané na HBO

Před spuštěním její šesté sezony se podělil o několik tipů, jak se neztratit v neustálé a nikde nekončící záplavě zpráv, která se na nás dennodenně valí.

Je v pohodě, když nejste v obraze

Reklama

„Nedělejte si starosti, že nestíháte sledovat všechno. Nejste v tom zdaleka sami,“ tvrdí Oliver. „Všichni jsme pozadu ve všem. Můžete být online klidně celý den, ale technicky vzato budete pozadu pořád, protože to, co se stalo ráno, už se zdá neaktuální a internet si z toho už stačil udělat legraci,“ dodává.

Vyberte si, co vás opravdu zajímá

Smířit se s tím, že nemůžete být v obraze stoprocentně, je jedna věc, dalším krokem je uvědomit si, jaké zprávy vlastně chcete sledovat. Oliver uvádí příklad amerického prezidenta Donalda Trumpa, který je během dne schopný vyprodukovat takové množství tweetů, že jimi zahltí nejen své politické protivníky, ale i vás. Vám pak kvůli tomu může mezi řádky uniknout to opravdu důležité. Ujasněte si tedy, co vlastně od zpravodajství čekáte, a zprávy se snažte místo neuváženého hltání vyhledávat cíleně.

To důležité stejně poznáte

Pokud už se o nějakém tématu mluví dlouho, je velmi pravděpodobné, že je důležité. Je tedy do jisté míry „otestované časem“, což pro vás může být znamení, abyste mu věnovali pozornost. Stejně si můžete testovat důležitost tématu i sami – ve chvíli, kdy narazíte na zajímavý článek, si ho uložíte (například do Evernotu nebo do aplikace Pocket) a za pár dní se k němu vrátíte. Pokud se téma bude ve veřejném prostoru ještě rešit, je asi důležité. Snáze tedy poznáte, jestli byla zpráva opravdu „breaking“, nebo jestli zase tak zásadní nebyla.