Je zima, brzo tma a navrch pandemie, kdy je lepší zůstat večer doma ve společnosti dobrého filmu nebo seriálu. Každý den vám proto přineseme jeden redakční tip, který vám ušetří hledání na vaší oblíbené streamovací platformě.

Večery jsou během české zimy dokonce tak dlouhé, že není problém pustit si hned několik filmů za sebou. To vás ale nemusí trápit v případě nového dokumentu The Beatles: Get Back z pera Petera Jacksona, režijního otce Pána prstenů a Hobita. Jeho stopáž totiž čítá osm hodin. Takže zapněte promítačku, otočte hlasitost reproduktorů o pár stupňů doprava, nasaďte lenonky a připravte se na audiovizuální zážitek letošního roku.

Jak vypadalo 22 dní existence nejslavnější kapely světa, která naposledy před živým publikem vystoupila 30. ledna 1969 slavným, dvaačtyřicet minut dlouhým koncertem na střeše Apple Corps na 3 Savile Row v Londýně?

George Harrison s cigaretou v koutku úst ladí kytaru, Paul McCartney předzpívává melodii a prochází akordy, John po boku Yoko Ono oponuje, že jsou na něj vokály moc vysoko, a do místnosti právě vešel Ringo a sedá za bubny.

I’m in love for the first time, don’t you know it’s gonna last, it’s a love that lasts forever, it’s a love that had no past… rozezní se studiem skladba Don’t let me down v ještě nedokončené verzi.

A vy máte pocit, že jste tam s nimi.

„Jako by nás stroj času přenesl do roku 1969 a my seděli ve studiu a přihlíželi, jak čtyři přátelé vytvářejí úžasnou hudbu. Jsem poctěný, že mi byl svěřen tento mimořádný materiál,“ řekl režisér Peter Jackson o práci na dokumentu, který zachycuje přípravy posledního studiového alba Let It Be.

Třídílný film, nebo chcete-li seriál, jak ho označuje produkční stanice Disney, na jejíž platformě můžete dílo zhlédnout, čerpá ze zhruba 57 hodin dosud neviděného filmového materiálu a 140 hodin zvukového záznamu.

Peterovi Jacksonovi se z nich podařilo speciální technikou vydestilovat nejen audiovizuálně vyčištěný láskyplný epitaf rock’n’rollu, ale taky ukázat fakt, že i když byla skupina na hraně rozpadu, tihle čtyři kluci z Liverpoolu se měli pořád rádi, vtipkovali a rozhodně mezi nimi nepanovala nepřátelská atmosféra.

Velkým finále je dvaačtyřicetiminutový koncert na střeše Apple Corps, u kterého ještě pár minut před začátkem skupina přemítala, jestli je to vůbec dobrý nápad. Pak ale John řekl: ‚Fuck it – let’s go do it.‘

A to si řekněte i vy. Dneska večer. A připravte se na emocionální jízdu století.