Pokud stát nebude hloupý, tak se teď zaměří na dotažení digitalizace, o které se dlouho jen mluvilo, říká Dušan Šenkypl, zakladatel iniciativy Covid19cz. V ní se sešli přední zástupci české technologické scény. S podporou stovek dobrovolníků pak státu pomáhali a pomáhají s klíčovými projekty – od linky 1212 přes chytrou karanténu a aplikaci eRouška až po nové typy plicních ventilátorů.

Šenkypl spolu s Janem Bartou a Davidem Holým (na úvodním snímku) stál za úspěšným projektem srovnávače ePojištění, který loni zhruba za tři miliardy korun prodali německé skupině Bauer Media. V roce 2016 tito tři založili investiční společnost Pale Fire Capital, do jejíhož portfolia patří firmy jako Aukro, Favi, Semantic Visions nebo Saunia.

V rozhovoru pro Forbes Šenkypl popisuje, jak se skupina Covid19cz zrodila, proč do této iniciativy šel a jak by se dala využít i do budoucna, do „mírových“ časů.

Co jste si odnesl jako hlavní poznatek z dosavadního účinkování vaší skupiny?
Sílu distribuované komunity – a to není jen u nás v Česku. Ukazuje se, že obrovské množství velmi schopných a chytrých lidí je připraveno pomáhat společnosti. Dokážou kreativně vymyslet a dotáhnout věci, které mi dávají víru v to, že tento národ je schopen si poradit a najít si svou cestu a identitu.

Jak se vlastně stalo, že jste se v polovině března dali tak rychle dohromady?
Agilita na naší straně je spíš věc běžná, všichni tak fungujeme. Honza Barta nejvíce sledoval – jak kvůli ekonomice, tak kvůli své rodině – vývoj covid-19 v Číně a asijských zemích a jako jeden z prvních si uvědomil, že to nebude jen tak lehká chřipka. Následně jsme si řekli, které věci dávají technologicky smysl, zavolali jsme si s kamarády a známými z technologického sektoru, o nichž jsme věděli, že nám mohou pomoci, a už ten samý den jsme měli schůzku s ministerským předsedou.

Jaká byla?
I tam byla reakce a ochota naslouchat velmi agilní, až mě to překvapilo.

Jak ve vaší skupině funguje rozhodování nad jednotlivými projekty? Je tam někdo, kdo má poslední slovo?
U každého projektu je jeden člověk z „devítky“ (devět lídrů iniciativy Covid19cz, pozn. red.) jako garant, který určuje směřování projektu. O globálním směřování se radíme společně a na klíčových věcech vždy hledáme shodu napříč skupinou.

Proč jste se vůbec do této iniciativy pustili? Objevil se názor, že jde většinou o dobře situované lidi, kteří si už vydělali peníze, takže si můžou dovolit v době krize altruisticky pomáhat…
Neřekl bych, ze peníze jsou nutná podmínka. Součástí iniciativy je spousta lidí, kteří do této škatulky nezapadají, a přesto chtějí společnosti pomoci. Celkový pohled na solidaritu říká, že jako lidé nejsme tak úplně špatní. A to, že v technologickém sektoru je počet lidí ochotných pomáhat v takovémto rozsahu, je taky superpozitivní – moje generace podnikatelů a samozřejmě ti mladší nevidí primárně potřebu se na stát přisát jako přísavka a něco získat, ale chtějí skutečně nezištně pomáhat.

Moje generace podnikatelů nevidí potřebu se na stát přisát, ale chtějí skutečně nezištně pomáhat.

Jak podle vás zvládá Česko boj s koronavirem?
První měsíc byl super, přišla rychlá opatření, díky kterým jsme si koupili čas. Tady je to za jedna. Výrazně se to pak zhoršuje jednak kvalitou balíčků ekonomické podpory, které nejsou jasně komunikovány a které mají příliš výjimek a podmínek, takže na ně reálně mnoho postižených firem nedosáhne nebo se je bude bát využít.

A stejně tak si myslím, že jsme nevyužili ekonomicky draze koupený čas k zásadnímu navýšení objemu testování a agilnímu systému chytré karantény. Jsem naopak až zděšen z toho, že považujeme situaci za skoro vyřešenou. Vzhledem k tomu, jak málo zatím začala hygiena chytrou karanténu využívat, se bojím, zda bude schopna efektivně a kvalitně likvidovat sekundární outbreaky.

Hodně se mezi členy skupiny Covid19CZ mluvilo o „srážce s realitou státní správy“. Jaká nejvíc dopálila vás?
Uvedu případ právě chytré karantény. Naše koncepce a řešení byly připraveny během tří dnů, kolem 19. března. Doporučovali jsme centralizovaný přístup, který se dá rychle a velmi kvalitně naškálovat, a ve velkém klíčové lidi proškolit. Bohužel se stát rozhodl jít cestou distribuovanou.

Čtrnáct krajských hygienických stanic se postupně snaží do systému zapojit, doposud nejsou všechny proškoleny a úroveň použití systému zdaleka není taková, jaká by mohla být. V komerční sféře by pro mě bylo nepředstavitelné volit podobnou cestu menšího odporu v takhle kritické době.

Investor Dušan Šenkypl

Jsou tedy hygieny nejslabší článek řetězce?
Zřejmě ano, a to právě kvůli tomu distribuovanému řešení. Každá ze 14 stanic si to prostě dělá po svém. Nelze je samozřejmě házet do jednoho pytle, je tam mnoho lidí, kteří extrémně makají a snaží se, nicméně jako celek nepovažuji současný stav pro podobnou krizi za použitelný. Zároveň jsem přesvědčen, že bylo velmi realistické zásadně navýšit objemy testování – my sami jsme ministerstvu zdravotnictví poskytovali kontakty na ověřené výrobce, dodávající testy v Jižní Koreji nebo v Německu. A to s velmi příznivou cenou testu.

Nicméně v tomto jsme se neposunuli. Testování by mělo být dostupné všem, kteří o to mají zájem a u kterých je zvýšené riziko kontaktu s pozitivně testovanou osobou.

Pandemie koronaviru nepochybně změní fungování společnosti, minimálně v některých oblastech. Kde vidíte zásadní posun vy?
V posunu našich životů do online prostředí. Současná situace nutí mnoho jinak konzervativních subjektů a lidí akceptovat nová online řešení – často taková, o kterých nechtěli roky slyšet. Týká se to zdravotnictví, školství, fungování firem. Z této krize si můžeme odnést i hodně věcí, které náš svět posunou dopředu. Pokud stát nebude hloupý, zaměří se na dotažení digitalizace, o které se dlouho jen mluvilo. Ukazuje se, že digitalizované státy fungují v podobných situacích daleko lépe, a ocenila by to celá společnost.

Jak nyní fungujete ve své „normální práci“, jako investor? Stáhl jste pozornost, kterou věnujete svým firmám?
Práce v Covid19cz je spíše brigáda nad rámec současné práce. (úsměv) Aktivně pracujeme s firmami z našeho portfolia, kterých se krize dotýká, pomáháme jim volit optimální řešení a díváme se i na nové příležitosti. Do třetice jsme se více zaměřili také na akciový trh, kde se toho děje skutečně hodně – kromě koronavirové krize došlo i na krizi ropnou, ovlivňující silně celý segment, zejména v Americe.

Co nás v nejbližší době čeká?
Naše modely nám ukazují, že nás čeká velmi hluboká krize. Data o nezaměstnanosti z Evropy nemáme, ale v Americe to již vypadá na 20 procent a bohužel to půjde ještě nahoru, což bude znamenat obrovský propad spotřebitelské poptávky a na to navázané opatrnější chování firem. 

Dalo by se do budoucna využít síly Covid19cz jako základu něčeho dalšího? Třeba jako širší platformy, která pomáhá státu?
Většina lidí ze skupiny se dlouhodobě znala. Teď poprvé jsme spojili síly a táhli za jeden provaz. Skupinu jsme nevytvářeli s cílem něco dělat dlouhodobě, nicméně je to inspirace a v případě jakékoli složitější situace se určitě budeme koordinovat. A určitě bychom rádi poskytli know-how našich členů v tom, jak stát posouvat směrem k digitalizaci.