skip to main content

Jsme eko. Německé dráhy přebarví svoje vlaky na zeleno

2 minuty čtení

Nejlepší a nejrychlejší vlaky německého železničního dopravce Deutsche Bahn ICE změní barvu. Na prvním a posledním voze těchto vlaků, které jezdí až 300kilometrovou rychlostí, se tradiční výrazný červený pruh přebarví na zelenou. Společnost tak chce lidem ukázat, že je ekologická a že jezdí na zelenou elektřinu.

„To, že cestování vlakem znamená aktivní ochranu životního prostředí, bude nově patrné hned při pohledu na vlaky,“ oznámily Deutsche Bahn. Kdo by si náhodou nevšiml zeleného nátěru, může změnu zaznamenat i uvnitř vlaků – nově totiž budou zelené i zásuvky na elektřinu.

Reklama

Vedení státního podniku doufá, že díky tomu přiláká nové cestující. Podle nového plánu bude DB nejen zelenější, ale i větší a cenově dostupnější. Cíl je jasný: do deseti let zdvojnásobit počet cestujících.

Na první pohled jde o trochu bizarní přístup. Na druhou stranu v Německu patří ekologie a ochrana životního prostředí podle průzkumů k nejdůležitějším tématům, na která lidé hodně slyší.

Reklama

Podle Alexandra Eisenkopfa, vědce specializujícího se na dopravu ze Zeppelinovy univerzity ve Friedrichshafenu, je ale nový krok Deutsche Bahn pouze marketingovou show bez reálného základu. Klimaticky neutrální tenhle koncern podle něj totiž zdaleka není. Zelenou elektřinu využívá jen pro dálkové tratě.

„Deutsche Bahn samozřejmě využívá i uhelnou a jadernou elektřinu. Podíl zelené energie na celkové železniční dopravě je zhruba 57 procent,“ cituje Eisenkopfa německý web Welt.de. Teprve za necelých 20 let by měl celý podnik fungovat výhradně díky elektřině z obnovitelných zdrojů.

Reklama
Reklama