skip to main content

Jsme zde zemí spjatí. Rozhovor s astrofyzikem Jiřím Grygarem

10 minut čtení

Narodil se v roce, kdy proběhly první raketové zkoušky budoucí Jet Propulsion Laboratory. Letos mohl sledovat, jak další sonda tamní výroby dosedá na Mars. Pětaosmdesátiletý astrofyzik a popularizátor vědy Jiří Grygar zažil, jak se lidské poznání vesmíru dramaticky proměnilo. A byl u toho, když se do něj začala otiskovat česká stopa.

Ondřejovská hospoda Absolutní nepohoda nedostává svému jménu. Absolutní pohodu tu rozechvívá srpnový vánek, na čepu jsou piva za třicet, vzduchem voní šeřík, ve kterém se činí včely i vosy, ale jinak panuje pondělí veskrze líné.

Velké věci se tu budou dít až v sobotu, kdy se na hřišti místního Sokola odehraje „zápas roku“ mezi Nepostradatelnými a Katy z Bělidel. O sobotě se tu taky s jistotou prožene daleko víc cyklistů než ten osamělý, kterého jsem potkal cestou na oběd.

Reklama

Ještě nedávno by byl časně zrána jedním z nich i můj otec. Astrofyzik RNDr. Jiří Grygar, CSc., tudy na svém otlučeném favoritu svištěl dlouhé dekády víkend co víkend a akademické tituly za ním jen vlály. Mířil na zdejší hvězdárnu, kde se velké věci dějí už více než století. Bez velkého přehánění můžeme konstatovat, že u jejích základů byly položeny také základy, na kterých dnes stojí globální jméno českého kosmického průmyslu.