Pokud jste někdy přemýšleli, co to vlastně znamená „být bohatý“ a v jakém okamžiku si už konečně můžete říct, že jste na tom dobře, máme pro vás odpověď. Respektive ji má nezávislá organizace L’Observatoire des Inégalités, zkoumající finanční nerovnost ve Francii. Tamní perspektiva je ale poučná i v širším kontextu.

V roce 2017 činil průměrný měsíční příjem ve Francii 1370 eur (36 469 Kč) na osobu. Výzkum francouzské organizace odhalil, že abyste se mohli považovat za bohatého, museli byste měsíčně vydělat dvojnásobek této částky – 2740 EUR (72 938 Kč).

Kontury bohatství se však mění, když je vás na něj paradoxně víc. Pokud jste v páru a máte děti, musíte ve Francii dohromady vydělat každý měsíc alespoň 7827 EUR (208 354 Kč), abyste se mohli po finanční stránce považovat za bohaté. Kdybychom tedy postupovali podle tohoto kritéria, celkem by bylo ve Francii něco kolem pěti milionů bohatých lidí, tedy asi osm procent z celkové populace.

Součástí výzkumu byly i další zajímavé statistiky:

  • Procento nejbohatších lidí ve Francii si každý měsíc po zdanění domů přinese 6650 eur (177 023 Kč).
  • 500 000 lidí má roční příjem přes 100 000 EUR (2 662 000 Kč).
  • Těch vůbec nejbohatších, kteří vydělají kolem 38 500 € (1 024 870 Kč) měsíčně, je pouhých 0,01 procenta populace.

Studie zvažovala i další aspekty toho, co obnáší být „bohatým“. V první řadě to znamená mít obstojný životní standard: například na místě, kde žijete, má mít každý člověk 60 metrů čtverečních svého vlastního prostoru, což zdaleka není normou nejenom ve Francii.

Dalším aspektem bylo také vlastnictví luxusního vozu, pokrytí domácích služeb, možnost vycestovat na dovolenou a čas na své koníčky. Zároveň se v širším smyslu slova za bohatství považuje jistota vašeho zaměstnání, tedy uzavřená smlouva na plný pracovní úvazek s benefity a také možnost určit si svou pracovní dobu.

Není překvapením, že se na bohatství pozitivně odrážely široké sítě přátel a známých a dobré rodinné zázemí. A stejně tak možnost dosáhnout vyššího vzdělání, nebo univerzitního titulu, který bývá pro společenskou pozici určující.

V tomto ohledu se výzkum odkazuje na staré pořekadlo „la richesse appelle la richesse“. Peníze vydělávají peníze.