Někdy chce člověk jen tak odpočívat nebo prokrastinovat. A někdy je fajn, když se k tomu navíc i něco přiučí.

Pokud rádi tvoříte (nebo si alespoň v duchu slibujete, že jednou si na to čas vážně uděláte), tyhle show vás budou nejen bavit, ale především inspirovat.

Abstract: The Art of Design

Tuhle osmidílnou sérii stvořil šéfredaktor amerického magazínu Wired a podobně jako v kritiky i diváky opěvovaném Chef’s Table je každá epizoda věnována jednomu slavnému designérovi napříč odvětvím. Jak se navrhují tenisky, vám tak ukáže Američan Tinker Hatfield, designér slavného modelu Air Jordan 3, díky britské návrhářce a interiérové designérce Ilse Crawford pochopíte, jak správně kombinovat materiály a barvy v interiéru, a architekt Bjarke Ingels vám vysvětlí, že dům nemusí být pouze obyčejná krychle nebo kvádr. Stačí totiž jen nad věcmi přemýšlet jinak.

Kde vidět: Netflix

Blown Away

Princip je stejný jako u mnoha reality soutěží. Na začátku dílu dostanou soutěžící nějaké (často téměř nesplnitelné) zadání a na konci odborná porota rozhodne o tom, kdo postoupí a kdo musí z kola ven. Asi největší novinka na tomto poli se jmenuje Blown Away a díky ní nahlédnete o něco blíž k foukání skla. Vážně to není nuda. Takové sklo se totiž může zatraceně rychle rozbít…

Kde vidět: Netflix

Making Perfect

Na YouTube najdete miliony návodů, jak udělat „tu nejlepší pizzu na světě“. Ale jen jednu sedmidílnou show, kde se parta zkušených kuchařů (každý specialista v jiném oboru) sejde, aby společně vymysleli recept na perfektní verzi nesmrtelné italské klasiky. Každý díl má svůj tematický okruh, v prvním se věnujete těstu, ve druhém rajčatové omáčce, třetí je jen a jen o sýru, čtvrtý o různých kombinacích surovin a v dalším už se prostě jen jí a diskutuje. Skrze podrobnější prozkoumání každé části pizzy se tak mezi řádky dozvíte o různých technikách přípravy surovin. A díky protagonistům i střihům a kameře je to navíc sranda. Jen pozor, sledování pořadu zvyšuje chuť na pizzu. Takže si hned na začátku nejlíp jednu objednejte.

Kde vidět: YouTube, kanál Bon Appétit

In the Studio

Pořad pro ty, kteří doma neradi koukají na holé zdi. Netflix sice nedávno oživil slavnou (a z dnešního pohledu úsměvně bizarní) show Chill with Bob Ross, v níž zrecyklovali materiál ze 70. let, kde malíř Bob Ross s afrem a ve zvonáčích učí diváky, jak se malují krajinky, pořad In the Studio, který na svém kanálu vysílá newyorská instituce Museum of Modern Art, je ale přece jen o level výš. V něm se s kurátorem, malířem a historikem umění Coreym D’Augustinem naučíte, jak malovat jako Pablo Picasso, Yayoi Kusama nebo Jackson Pollock.

Kde vidět: YouTube, kanál MoMA

A co dál?

Jestli vás baví show o pečení a vaření, rozhodně zkuste Nailed It!, kde se soutěžící navzájem předbíhají, kdo se víc přiblíží zadání profi cukrářů. Výsledek často bývá spíš úsměvný, než že by šlo o repliku 1 : 1, o to milejší ale snažení soutěžících je. Výjimečným cukrářským kreacím je zasvěcena i šestidílná série The Curious Creations of Christine McConnell, ve které titulní cukrářka společně s plyšovými postavičkami tvoří dechberoucí dorty a jiné cukrovinky. Zní to šíleně, asi to i trochu šílené je, ale i tak (nebo možná právě proto) to stojí za to.

Pryč z kuchyně – a přímo do lesa. V sérii Cabins in the Wild with Dick Strawbridge vám v názvu jmenovaný pán předvede, jak se staví ty nejvíc cool malé chaty, kdekoli si jen řeknete. Na podobném tématu staví i show Tiny House Nation, kde v každé epizodě uvidíte jiný malý domek a fígle, které v omezeném prostoru jeho majitelé vymysleli, aby se do něj vešlo vše potřebné.

Jaké jsou vaše nejoblíbenější série? Pište nám na life@forbes.cz.