Úspěch se nepřihodí jen tak sám od sebe. Je výsledkem některých vlastností i návyků. Když Angela Lee Duckworth učila v sedmé třídě, všimla si, že probíraná látka není nijak zvlášť náročná pro žádného z žáků. Všichni chápali, co se po nich chtělo, ale museli do toho investovat čas a energii. Nejúspěšnější studenti nebyli ti, kteří měli od přírody největší talent, ale ti, kteří makali víc než ti ostatní.

Angelu fascinovalo to neviditelné „něco navíc“, které u takových žáků hnalo motivaci dopředu. A protože to „něco navíc“ měla i ona sama, skončila s učením a vrhla se na studium tohoto fenoménu. Studie, kterou provádí, už stihla ukázat zajímavé výsledky.

Duckworth zkoumala skupinu lidí, pro které je úspěch důležitý: třeba studenty, vojáky, obchodníky nebo soutěžící ve hláskování. No a došla k závěru, že většina úspěšných má jednu společnou vlastnost: odhodlání. To je to „něco navíc“, které odděluje úspěšné lidi od zbytku. Je to nadšení, houževnatost a vytrvalost, které musíme vynakládat, aby se naše sny staly realitou.

Vzbudit v sobě odhodlání si žádá dělat věci, které nikdo jiný není ochotný dělat. Odhodlání se projevuje několika způsoby a jestli následující věci už pravidelně neděláte, měli byste.

1. Musíte chybovat, vypadat jako blbec a zkoušet to znova – bez hnutí brvou

Pro nedávnou studii provedenou na americké univerzitě College of William and Mary vedli akademici rozhovory s osmi sty podnikateli a zjistili, že ti nejúspěšnější z nich mají dvě věci společné: Nepředstavují si svůj vlastní neúspěch a nezajímá je, co si o nich myslí ostatní. Jinými slovy: ti nejúspěšnější podnikatelé nevynakládají čas a energii, aby se stresovali svými případnými neúspěchy. Neúspěch totiž chápou jako nezbytný dílčí krok k dosažení svých cílů.

Čtěte také: Čtyři zlozvyky, které nás stojí nejvíc času. Zbavte se jich, dokud můžete

2. Musíte bojovat v momentě, kdy už si připadáte poražení

Když se jeden reportér zeptal Muhammada Aliho, kolik udělá denně sedů-lehů, odpověděl: „Sedy-lehy začínám počítat, až když mě začnou bolet, protože jen na těch opravdu záleží.“ To samé platí o úspěchu na pracovišti. Když jde do tuhého, máte dvě možnosti: můžete překonat překážky a tím růst, nebo se můžete nechat pokořit. Lidské chování je podmíněno zvyky. Když se jednou vzdáte, je mnohem jednodušší se vzdát znovu. Když se ale na druhou stranu překonáte, vaše odhodlání tím roste.

3. Musíte dělat věci, kterých se bojíte

Někdy musíme dělat věci, do kterých se nám nechce, protože jsou pro nás v dlouhodobém horizontu nejlepší : někoho propustit, zavolat cizímu člověku, pracovat přes celou noc, vyhodit nefungující projekt do koše a začít s ním nanovo. Je lehké se nechat paralyzovat výzvami, ale ti nejúspěšnější lidé vědí, že přesně tyhle momenty jsou ideální příležitost pro to začít správně hned od začátku. Každá chvilička strávená strachováním nám bere čas a energii, které bychom jinak mohli vynaložit na plnění úkolu. Lidé, kteří si navyknou na to dělat těžká rozhodnutí, vyčnívají jako plameňáci z hejna racků.

4. Musíte umět ovládat své emoce

Emoce jsou zkouškou ohněm pro vaše odhodlání. Zcela je vypnout nejde, ale je ve vaší moci emoce efektivně ovládat a být tak v pozici, kdy je máte pod kontrolou. Dopustíte-li, aby vaše emoce přebraly otěže a zastřely váš čistý úsudek, můžete jednoduše ztratit své odhodlání. Špatná nálada vás snadno může rozhodit a svést z cesty, kterou jste si zvolili. Naopak když podlehnete optimismu, můžete být ve výsledku přehnaně sebevědomí a impulzivní.

Čtěte také: Proč o úspěchu rozhoduje váš přístup, a ne vaše IQ 

5. Musíte umět naslouchat svému instinktu

Mezi vírou ve vlastní instinkt a impulzivním chováním existuje jen tenká hranice. Naslouchat své intuici znamená nejdříve se podívat na problém ze všech možných úhlů a až když fakta neukážou jasné řešení, uvěřit ve svou schopnost rozhodnout se dobře podle toho, co se vám zdá být správné.

6. Musíte dávat víc, než z toho dostanete nazpátek

O odhodlání nás učí slavný stanfordský experiment, ve kterém instruktor před děti položí bonbony marshmallow a nechá je v místnosti bez dozoru na 15 minut. Řekne jim, že můžou sice marshmallow sníst, ale že jestli je vydrží nejíst celou čtvrthodinu, dostanou pak hned další bonbony. Děti, kterým se podařilo vydržet marshmallow nesníst, dosahovaly ve svých dalších životech lepších výsledků – ať už se to týkalo testů, kariérního úspěchu nebo nižšího BMI. Z toho jasně vyplývá, že schopnost odepřít si potěšení a trpělivost jsou pro úspěch zásadní. Lidé s velkým odhodláním vědí, že opravdových výsledků dosáhnou jen tehdy, pokud jsou ochotní investovat čas a odepřít si okamžité potěšení.

7. Musíte vést, i když vás nikdo nechce následovat

Je jednoduché určit směr a věřit v sebe, když máte podporu ostatních, ale opravdová zkouška odhodlání přichází v momentě, kdy ve vás nikdo nevěří. Odhodlaní lidé v sebe věří bez ohledu na okolnosti a zůstanou na své cestě, dokud nezískají pro svou věc ostatní.

Čtěte také: Pomáhat všem se nevyplácí. Tohle jsou 3 případy, kdy s pomocí narazíte

8. Musíte splnit přehnané uzávěrky a mít výsledky, které předčí očekávání

Úspěšní lidé umí kývnout na nové výzvy a zároveň dostát svým existujícím závazkům. Vědí, že nejlepší způsob, jak vyčnívat z davu, je pracovat víc než ostatní. Proto mají schopnost podat lepší výsledky, i když si toho nabrali hodně.

9. Musíte se soustředit na detaily, i když vás to otupuje

Nic vaše odhodlání nezkouší tak jako kontrolování detailů, obzvlášť když jste unavení. Čím více výzvám houževnatí lidé čelí, tím více se do nich ponoří a čísla a detaily nejsou výjimkou.

10. Musíte být hodní k lidem, kteří na vás byli sprostí

Když s vámi lidé zacházejí špatně, vybízí to k tomu klesnout na jejich úroveň a oplatit jim to stejnou mincí. Houževnatí lidé nepřipustí, aby po nich ostatní šlapali, ale také k nim nejsou sprostí. Naopak, k hrubým a krutým lidem se chovají se stejnou vlídností jako ke komukoli jinému, protože nedovolí, aby je ovlivnila negativita ostatních lidí.

11. Všechno dohromady

Odhodlání je jak vzácné, tak důležité. Dobrou zprávou ale je, že odhodlání jde cvičit. Jen to chce trochu soustředění a snahy navíc.