Po skandálech s programy na získávání údajů z mobilních telefonů a snahách vlád i komerčních subjektů dostat se k osobním datům z chytrých přístrojů se čím dál víc uživatelů rozhlíží po telefonu, který jim pomůže zachovat soukromí.

Nejjistější by samozřejmě bylo telefonovat z budky, ale existují i relativně bezpečné mobilní alternativy, jak ukazuje přehled webu Gizmodo.

Blackphone 2

Chcete normální chytrý telefon, ale bez obav, že vám vtrhnou domů američtí federálové nebo tajní agenti jakéhokoliv jiného státu? Pak potřebujete Blackphone.

„Zbytek trhu jde cestou selfie tyčí a zaoblených obrazovek. My jdeme cestou vlastní, soustředíme se na jádro problému a zabýváme se soukromím a bezpečností,“ vysvětluje Mike Janke ze společnosti Silent Circle, která nedávno uvedla na trh nový bezpečný chytrý telefon Blackphone 2. A nedělá si legraci – nejde o žádnou designovou vychytávku, ale věc vybavenou solidními bezpečnostními prvky.

Screen-Shot-2014-12-09-at-15.03.41

Chytrý a bezpečný. Blackphone je vybavený i první aplikací, která zaručuje soukromé nakupování.

Tak nejdřív hardware. Pětipalcový telefon s HD obrazovkou (chráněnou odolným sklem Gorilla Glass 3) běží na 64bitovém osmijádrovém procesoru Qualcomm s třígigovou operační pamětí RAM. Baterie má kapacitu 3060 mAh s možností rychlého nabíjení QuickCharge 2.0 a podporou pro paměťovou kartu microSDXC. Zatím standard.

Zajímavejší to začíná být, když se podíváme na software. Tady se ukáže, na co je ona třígigová RAM. Telefon běží na Androidu, ale má bezpečný operační systém PrivateOS 1.1 od společnosti Silent Circle.

Blackphone 2 se chová tak, jako by jeho jednotlivé součásti byly různé přístroje, a nabízí různé možnosti přihlášení u každé aplikace nebo služby. Můžete si zřídit prostor pro pracovní dokumenty a rozhovory, osobní prostor pro soukromé e-maily a choulostivé fotky a tichý prostor, což  je v podstatě telefonní verze soukromého prohlížení v anonymním režimu na prohlížeči Chrome.

Pro každou oblast lze použít aplikace Silent Suite, jejichž funkce jsou evidentní. Silent Text, Silent Contacts, Silent Phone udržují vaše komunikace zašifrované a vzájemně oddělené. Telefon je vybavený i Silent Store, první aplikací na nákupy, která je orientovaná na soukromí a zabezpečení.

Nokia 3310

Nebo na to můžete jít úplně z druhé strany. Pokud máte strach, že se vám někdo nabourá do dat, která posílá váš mobil, pořiďte si tzv. hloupý telefon, který žádná data neposílá. Jediný problém je v tom, že Nokii 3310 budete těžko shánět: buď vás čeká dlouhé pátrání na eBay, nebo podobně dlouhé hledání v babiččiných šuplících, protože i ta už ji pravděpodobně vyměnila za novější model. Hodně štěstí!

phone-852952_640

Stará nokie může představovat pro ty, co si chrání své soukromí, poklad.

Čestné uznání: Apple iPhone / Microsoft Lumia 930 / Google Nexus 5

Telefony velkých výrobců jako Apple, Microsoft nebo Google nejsou nebezpečně nezajištěné. Všichni tři výrobci už se vyjádřili v tom smyslu, že chtějí odrazit sledovací programy jako PRISM americké vlády, který běží pod americkou tajnou službou NSA.

Jenže data, která sbírají, tyto telefony neposílají žádné vládě, ale rovnou svým výrobcům. A ti je analyzují v rámci proklamovaných snah poskytovat co nejlepší servis. Takže pokud se obáváte, že třetí strana dostane jakékoliv vaše údaje, radši si nekupujte žádný z nich.

Bezpečná volba: Telefonní budky

Jak moc jste paranoidní? Na stupnici od jedné do deseti dosahujete hodnoty „Snowden“? Pak byste neměli mít žádný telefon. Noste s sebou neustále hrst drobných a telefonujte z budky.

phone-668374_640

Staré dobré veřejné telefonní automaty žádná data o vašich nákupech nebo navštěvovaných stránkách neodešlou.