Nová studie Washingtonské státní univerzity přišla se zajímavým (a dost příjemným) zjištěním. Pokud jste ve stresu, může vám od něj ulevit krátká interakce s domácími mazlíčky.

„Věděli jsme, že interakce s domácími mazlíčky zvýší lidem náladu,“ říká psycholožka Patricia Pendry, která výzkum vedla. „Chtěli jsme ale zjistit, zda má interakce s domácími mazlíčky vliv i na nesubjektivní stránku pociťovaného stresu. A ukázalo se, že má, což může být prospěšné zjištění pro naše fyzické i duševní zdraví,“ dodává.

Testovaní – v tomto případě studenti, kteří podléhají velkému stresu zejména ke konci semestrálního roku – byli rozděleni do čtyř skupin. Jedna skupina měla možnost 10 minut interagovat s kočkami a psy, druhá se na tu první skupinu jen dívala, lidé ze třetí skupiny se koukali na obrázky domácích mazlíčků a poslední skupina nedělala vůbec nic.

Výsledek? Po odebrání vzorku slin se zjistilo, že největší pokles kortizolu, tedy stresového hormonu, byl zaznamenán právě u skupiny studentů, kteří s domácími mazlíčky interagovali přímo.

Jestli tedy máte pocit, že se na vás všechno valí, nebo máte před důležitou pracovní poradou, na chvíli vypněte a obklopte se zvířátky.