skip to main content
Jak být lepší

Jste ve stresu? Zkuste jógovou pozici, která vás zbaví napětí

1 minuta čtení

Představte si následující situaci: po dlouhém dni v práci přijdete domů, bolí vás záda, jste unavení, ale stále trochu ve stresu, a to poslední, co chcete dělat, je cvičit, protože jediné, čeho jste v tu chvíli schopni, je „hodit si nohy nahoru“.

Reklama

A to je přesně to, co byste měli udělat. Pozice „Viparita Karani“ neboli nohy opřené o stěnu je totiž ta, která vám po dlouhém dni pomůže. A ještě ke všemu budete mít dobrý pocit z toho, že cvičíte (nebo že se alespoň protahujete), protože Viparita Karani je regulérní jógová figura.

Jak na ni? Lehněte si na zem, nejlépe na karimatku, a jednoduše si dejte nohy nahoru tak, aby vaše tělo bylo do písmene L. Jak moc blízko se ke stěně dostanete, záleží na vaší flexibilitě a pružnosti. Důležité je ale to, aby se vám odkrvovaly nohy a aby zbytek těla zůstal ležet rovně a v klidu.

Reklama

Až se do pozice dostanete, můžete si zatížit břicho a chodidla těžkým polštářem nebo jiným podobným závažím, díky kterému budete mít pocit, že se jakoby propadáte do země. Další variantou je, že si pod bedra dáte polštář nebo složené deky, které nohy dostanou ještě výše.

Pak už stačí jen ležet, nenechat se ničím rušit, zhluboka dýchat, a to nejlépe po dobu 10 až 15 minut. Výhody pozice? Podle všeho pomáhá bojovat proti úzkostem a stresu, bolestem zad a také zlepšuje spánek a krevní oběh. I když tato pozitiva nejsou nijak vědecky zmapována, pozici neupřete, že vám zcela jistě přinese daleko více, než když si jen tak lehnete na pohovku nebo na postel – minimálně díky ní nebudete čtvrt hodiny dělat nic jiného, vyhradíte si chvilku pro sebe, protáhnete zadní stranu nohou a dostanete krev zpět do srdce.

Reklama
Reklama