Technologie a internet nám usnadňují život, ale taky hrozí reálné nebezpečí, že ho začnou ovládat. A nemáme na mysli roboty, kteří by toužili po vyhlazení lidstva. Výzkumy už teď prokázaly, že používání chytrých telefonů a dalších zařízení negativně ovlivňuje naše myšlení, cítění a chování jednoduše proto, že mozek kvůli nim nemusí tolik pracovat a pohodlní.

Zkuste si třeba v autě vypnout navigaci. Dokážete se ještě orientovat ve městě, v němž žijete, nebo jste ztraceni? A jak často se vám stává, že si jdete zkontrolovat e-mail a za půl hodiny si uvědomíte, že máte otevřeno několik webových stránek a právě kolegovi „lajkujete“ fotku z dovolené?

Pro to, co se s námi při nadměrném používání internetu a technologií děje, mají vědci už i jméno – digitální demence. Patří k ní narušení pozornosti i oslabená paměť, ale taky sekundární problémy jako rozpadlé vztahy, vyhoření nebo deprese. Hrozí vám? Nebo jste stále ještě pány svého telefonu i počítače?

Udělejte si náš krátký test.


Test vznikl ve spolupráci se společností Re:Life, která se zaměřuje na problematiku užívání internetu a jejíž motto zní: Get offline to be on life.