Finanční skupina J&T rozjela na jižní Moravě investice do přestaveb vinařství. Skrze svůj vehikl J&T Wine Holding SE, který má základní kapitál přes 900 milionů korun, v minulých letech koupila vinařství Kolby a Reisten, teď obě rozšiřuje a pumpuje do každého z nich desítky milionů. A v hledáčku má další rozsáhlé investice.

Reisten, který leží ve vinařské obci Pavlov, už má první etapu přestavby za sebou. Na místě starého skladu vznikl vinný bar a přibyla luxusní terasa s výhledy na zříceninu Dívčí hrady a kopec Děvín. „Příští rok je v plánu druhá etapa a vybudování zážitkové restaurace,“ popisuje Roman Frič, obchodní ředitel J&T Wine Holding SE, s tím že investice do obou etap dosahuje zhruba třiceti milionů korun.

Větší plány má společnost se svým druhým moravským vinařstvím, Kolby, v nedalekých Pouzdřanech. To chce J&T Wine Holding SE jednak dostavět tak, aby přilákalo turisty, zároveň za desítky milionů obnovuje samotné vinice.

„Vytváříme lepší podmínky pro pěstování révy, abychom zvýšili produkci vína na dvojnásobek. Letos už jsme obnovili viniční tratě s veltlínským zeleným a ryzlinkem vlašským, do konce roku 2023 chceme mít hotové všechny vinice,“ dodává Frič.

Na to navazuje dostavba a rekonstrukce samotného vinařství, kde teď budují suchý sklad pro 300 tisíc lahví vína. To bude společným logistickým centrem, má sloužit i pro blízký Reisten. Vinařství Kolby kromě toho staví i novou designovou prodejnu, vinotéku a degustační místnost, to všechno pod taktovkou architektů ze studia ORA.

Vizualizace přestavby vinařství Kolby

Hotovo by mělo být příští rok před začátkem letní sezony. „Vize je nalákat zákazníky přímo do vinařství, ukázat jim náš unikátní terroir národní přírodní památky Pouzdřanské stepi,“ vysvětluje Frič investice. Ty do renovace vinic podle něj přesáhnou dvacet milionů korun, u přestavby vinařství počítají s náklady v řádu čtyř desítek milionů.

Rozjeté investice do obou vinařství tak dosahují téměř sta milionů korun. Tím ale J&T na jižní Moravě nekončí. J&T Wine Holding SE vlastní v Pouzdřanech naproti vinařství Kolby několik hektarů pozemků, kde pracuje na ještě větším projektu.

Vzniknout tam má Wine Resort Kolby, kde bude ubytování, restaurace, prodejna vín a taky zázemí pro eventy. Začít stavět by se mělo v horizontu pěti let, výši investice zatím Frič ale nechce komentovat.

Slovenský miliardář Patrik Tkáč, spolumajitel finanční skupiny J&T, víno vášnivě miluje a jeho zájem sahá dál než na jižní Moravu – výrazně investoval i do francouzských vinic. V legendární oblasti Saint-Émilion patřící do regionu Bordeaux se spojil s vinařem Jonathanem Maltusem a výsledkem je i nové vinařství Le Dôme.

Jeho první náčrtky pro Tkáče a Maltuse navrhl ikonický architekt Norman Foster a celá stavba pod taktovkou studia Foster + Partners byla dokončena letos na podzim.

Projekt designového vinařství Le Dôme spojeného s velkorysými degustačními prostory přišel na víc než deset milionů eur (v přepočtu přes čtvrt miliardy korun), financovala ho J&T Banka a skupina J&T byla podle serveru Decanter při stavbě Le Dôme hlavním investorem.