Česká investiční skupina JUFA se letos v prosinci stane nejsilnější solární skupinou v Česku. Na první místo v počtu a výkonu vlastněných solárních elektráren se plzeňská firma dostane díky nákupu fotovoltaického parku FVE ŽH – SUN s.r.o. v Hrádku u Rokycan o instalovaném výkonu 5,683 MW.

Jufa tak bude spravovat solární portfolio 47 elektráren o celkovém výkonu 127 MW a předběhla ČEZ, uvedla skupina na webu. Podle serveru HN.cz, který na změnu v čele žebříčku upozornil, získala Jufa fotovoltaický park za částku blížící se 400 milionům korun. Za investiční skupinou Jufa stojí Jan Chrenko a Jiří Fast.

„Během deseti let se naše investiční skupina stala lídrem v akvizicích solárních elektráren. V oboru čisté energetiky těžíme z našich rozsáhlých zkušeností s developmentem, výstavbou, optimalizací výroby a nákupní strategií projektů v oblasti využití solární energie,“ řekl spoluvlastník Chrenko.

Mezi významné akvizice podle něj patří například nákup jedné z největších českých solárních elektráren – fotovoltaické elektrárny Brno Tuřany s instalovaným výkonem téměř 22 MW.

Aktuálně získala solární park FVE ŽH – SUN s.r.o. v Hrádku u Rokycan s výkonem 5,683 MW, který předtím patřil do portfolia holdingu Z-Group podnikatele Zdeňka Zemka.

Aktuální pozici jedničky na trhu by chtěla Jufa posilovat. Chrenko ale zároveň pro HN.cz připustil, že možnosti u větších a existujících fotovoltaik jsou v Česku omezené. „Dá se říci, že konsolidace na trhu už víceméně proběhla,“ řekl Chrenko.

Jufa, člen Solární asociace, je podle webu ryze českou investiční skupinou se zaměřením na energetiku, hlavně na obnovitelné zdroje energie, konkrétně fotovoltaické elektrárny.

Jufa uvádí, že si zakládá na transparentní vlastnické struktuře, profesionálním vztahu s finančním sektorem a cílenou strategií reinvestovat zisk vždy v ČR. Chce dále rozvíjet obnovitelné zdroje, které chápe jako součást moderní energetiky.

Jufa, která koupila první elektrárnu v roce 2009, na webu uvádí, že její celková aktiva jsou aktuálně 11,9 miliardy korun, bankovní úvěry dosahují čtyř miliard korun a plánované letošní výnosy mají být 3,2 miliardy Kč.

Podle výroční zprávy provozoval ČEZ ke konci loňského roku fotovoltaické elektrárny o instalovaném výkonu 127 MW (126 MW v ČR a 1 MW v Itálii). Podle HN se největší energetická skupina do pozice lídra příští rok vrátí, protože mohutně staví nové zelené zdroje.