Pavel Juříček je český král autodílů, s jeho hevery nebo kamerovými systémy jezdí většina aut na kontinentu, jeho automotive impérium Brano Group dělá ročně přes šest miliard tržeb.
Miliardáře z Hradce nad Moravicí, který patří mezi stovku nejbohatších Čechů, ale v posledních měsících kromě Brana zaměstnávala ještě jeho americká bokovka.
Juříček totiž před několika lety investoval do výstavby továrny na zkapalněný vodík v USA – a tu na začátku července po měsících vyjednávání spolkl americký gigant Plug Power. Firma kotovaná na newyorské burze je největším americkým výrobcem vodíkových palivových článků a taky pionýrem vodíkové ekonomiky v USA.
Velkými klienty Plug Power jsou třeba Amazon nebo Walmart, které ve svých monstrózních skladech využívají jejich vodíkem poháněné vysokozdvižné vozíky. A protože nejen byznys s ještěrkami roste, hledali v Plug Power vlastní zdroj vodíku. Našli ho ve fúzi s Juříčkovou továrnou v Tennessee, která se během tří let stala jedním z pěti největších dodavatelů zkapalněného vodíku v USA.
Celkem šlo o transakci za 65 milionů dolarů, tedy v přepočtu přes 1,5 miliardy korun. Juříček za svůj podíl v United Hydrogen Group získal necelé dva miliony akcií Plug Power a v následujících měsících by měl získat další, takže nakonec bude vlastnit dohromady 2,2 milionu akcií.
Juříček byl s 44,5 procenta v United Hydrogen největším akcionářem, kromě něj měli ve firmě minoritní podíl také její zakladatelé Ladislav Ornst a Čechoameričan Vladimir Prerad. Právě on je duchovním otcem celé americké vodíkové továrny, s myšlenkou přišel už v roce 2007. Miliardář Juříček do projektu vstoupil po roce vyjednávání v roce 2015, když investoval do výstavby technologií United Hydrogen. Vybudovat továrnu v Charlestonu tehdy přišlo na 40 milionů dolarů.
Plug Power byl od dokončení stavby jeden z největších zákazníků. Na přelomu roku se ale rozhodli, že chtějí víc. „V lednu nás oslovili s nabídkou na převzetí, čtyři měsíce probíhala tvrdá vyjednávání, v dubnu jsme si plácli. Situace posledních měsíců pak vyjednávání trochu zpomalila, takže místo konce dubna, kdy měla být fúze ukončená, se všechno finalizovalo až na konci června,“ vysvětluje Juříček.
Za dobu vyjednávání dealu se taky výrazně posunula cena akcií Plug Power, které za United Hydrogen Juříček spolu s dalšími akcionáři získal. Zatímco ještě v dubnu byla cena Plug Power něco málo přes tři dolary za akcii, na začátku července prolomila hranici deseti dolarů a v posledních týdnech drží pozice okolo devíti dolarů.
„Dnes má ta akcie víc než dvojnásobnou hodnotu oproti momentu, kdy jsme o ceně United Hydrogen jednali. Ale že bych na tom najednou vydělal dvojnásobek? To jsou virtuální počty,“ směje se Juříček s tím, že se stejně smluvně zavázal akcie nejméně rok neprodat.
A k prodeji se Juříček nechystá ani potom, naopak svoji budoucnost vidí s Plug Power a jejími ambicemi dál spjatou. „Teď chystáme stavbu druhé stejné fabriky ještě v dalším americkém státě, o lokalitě diskutujeme,“ dodává.
Druhá továrna, tentokrát už stavěná pod křídly Plug Power, by měla americkému gigantu pomoct uspokojit spotřebu vodíku, která denně přesahuje 20 tun. Továrna United Hydrogen v Tennessee přitom teď produkuje 6,5 tuny čistého vodíku denně a brzy zvýší výrobu na 10 tun.
„Plug Power soustavně pracuje na budování moderní a čisté vodíkové ekonomiky. Rozhodnutí spojit se s United Hydrogen nám v tomhle pomůže a zároveň je cestou k čistšímu prostředí a snížení americké závislosti na cizí ropě,“ sdělil v dopise akcionářům po dokončení dealu CEO Plug Power Andy Marsh.