Nejslavnější italské fotbalové týmy prožívají v současnosti opravdu špatné období – skandály, nevýdělečné sezony a čím dál menší zastoupení mezi skutečnou evropskou špičkou. AC Milán je na tom tak hrozně, že jeho majitel a bývalý premiér Itálie, Silvio Berlusconi, hledá intenzivně cesty, jak ho prodat.

Je tu ale jedna výjimka: Juventus Turín, který vyhrál Serii A poslední tři roky za sebou a v letošním finále Ligy mistrů, které se hraje v sobotu 6. června, se střetne o titul s Barcelonou.

Abyste mě správně pochopili, Juventus v posledních letech také ztrácí – za poslední čtyři roky přes 200 milionů dolarů. Nicméně se zdá, že na tom zas až tak nesejde. I přesto si totiž Juventus mohl dovolit udržet, a dokonce i přibírat, některé z vůbec nejdražších fotbalistů na světě jako jsou Gianluigi Buffon, Andrea Pirlo nebo Carlos Tévez. Bez svého poměrně vysokého příjmu ze Serie A by Juventus pravděpodobně nemohl být nejlepším týmem Itálie a už vůbec by nebyl schopen konkurovat ostatním nejlepším týmům Evropy.

buffon

MADRID, ŠPANĚLSKO–13. května: Brankář Juventusu Gianluigi Buffon se raduje v druhém zápasu semifinále Ligy mistrů UEFA mezi Realem Madrid a Juventusem na stadiónu Santiago Bernabeu. (Foto Alex Livesey/Getty Images)

Zásluhy je ale třeba přiznat ještě jednomu muži – Andreovi Agnellimu, zástupci rodiny, která Juventus ovládá posledních 90 let – za investice, které učinil na trávníku i mimo něj. Rodina Agnelliů vlastní také automobilku Fiat a před šesti lety udělala moudré rozhodnutí a koupila krachujícího rivala Chrysler doslova za hubičku. V následujících letech se spojenectví Fiat Chrysler stal velmi výdělečným.

Peníze generované automobilovým impériem Agnelliové využívají i k podpoře Juventusu. Jeep (jedna ze značek koncernu Chrysler) má s Juventusem sponzorskou smlouvu na reklamu na dresech v hodnotě dvaceti milionů dolarů za rok – vůbec nejštědřejší v Itálii.

Není pochyb, že rodina Agnelliů je, co se týká italského fotbalu, zářící hvězdou. Ale přiznejme bod za přihrávku také Fiat Chrysler.