Praktické, stylové a lokálně vyráběné. Takové jsou kabelky Seatbelt bag od mladé a zatím téměř neznámé designérky Vivien Babicové.

Studentce Ateliéru designu oděvu na zlínské Univerzitě Tomáše Bati se podařilo ještě před ukončením školy přijít s vlastním úspěšným produktem. Seatbelt bag se bleskově stala must have doplňkem mladé generace, na jehož výrobě se podílejí dvě české továrny.

Čtěte také: Oceánu můžete odlehčit od plastu i z Česka (a ještě u toho vypadat dobře) 

Seatbelt bag se dá nosit jako cross-body, ledvinka nebo jako elegantní večerní kabelka. Přesně se strefuje do aktuálního trendu malých kabelek a také do životního stylu mladých lidí ve městě. Má jednoduchý tvar, různé varianty popruhů a zajímavý a funkční detail v podobě klíčenky na klopně.

Vivien Babicová s jednou ze svých kabelek

„Přesně s takovou klíčenkou sedávala moje babička před panelákem, když si vykládala se sousedkami,“ směje se pětadvacetiletá Babicová, která pochází z jihoslovenského města Veľký Krtíš.

První prototyp Seatbelt bag vznikl v létě 2017 jako součást módní kolekce inspirované vztahem Vivieniných rodičů. „Ústředním motivem byla černobílá fotografie, kde mí mladí a krásní rodiče sedí v autě. Okolo nich se vlní rozepnuté bezpečnostní pásy. Napadlo mně zapojit do kolekce vedle oblečení i kabelku, která by pracovala s podobným principem jako autopásy,“ vysvětluje.

Protože ráda jezdí na kole, hodilo se jí přitáhnout si tašku pevně k tělu, aby jí při jízdě nelétala okolo. Nad samotným tvarem příliš nepřemýšlela, vznikl velmi spontánně z praktických potřeb a limitovaných technických možností. Vyrobila prvních pár kusů, fotky dala na Instagram a byla překvapená množstvím nadšených reakcí.

Tehdy ještě netušila, že se z malého doplňku studentské módní kolekce stane během pár měsíců skutečný produkt a z pracovního názvu Seatbelt bag reálná značka. Bestseller, který bude muset zadávat do výroby ve dvou továrnách, aby uspokojila poptávku.

„Přijít v tu správnou chvíli se správným produktem je určitě do velké míry o intuici, člověk musí být ‚na tepu doby‘, jak říká naše vyučující paní Lapšanská. Úspěch přijde tehdy, když na věcech upřímně, odhodlaně a vytrvale pracujete,“ věří Vivien Babicová.

Zásadním komunikačním i obchodním kanálem jsou pro ni od začátku sociální sítě. „Baví mě sledovat majitelky mých tašek, s jakými nápady a stylingem dokážou přijít. Díky sociálním sítím můžu vidět další život svého designu, komunikovat se spokojenými zákaznicemi a zapracovávat jejich postřehy do nových produktů. Je to pro mě velmi cenná zpětná vazba.“

Aktuálně se vyrábějí dvě materiálové verze Seatbelt bag ve třech různých velikostech. Kožené kabelky se šijí v továrně Elega v Třebechovicích pod Orebem, druhá verze je z průhledného a různě zabarveného PVC a vzniká ve spoluráci s Fatrou, známým výrobcem českých designových nafukovacích hraček. Do budoucna by měla přibýt ještě veganská linie.

Aktuální novinkou je řada kabelek ve spolupráci s mladou módní návrhářkou Dominikou Kozákovou, která svou extravagantní módou zaujala návštěvníky jarního pražského týdne módy Mercedes-Benz Prague Fashion Week a letního nizozemského festivalu Fashionclash Maastricht. Na podzimní MBPFW se teď vrací s novou kolekcí.

Na nejsledovanější české módní události podzimu se představí i Vivien Babicová. Nepůjde ale o doplňky, nýbrž o módní kolekci na jaro a léto 2019, vytvořenou se spolužáky ze zlínského Ateliéru designu oděvu Lukášem Krnáčem a Kristinou Coufalovou.

Kromě další designérské spolupráce na nových typech Seatbelt bag se Babicová aktuálně věnuje zlepšování zázemí pro další fungování své značky. „Mám v plánu rozšiřovat tým, který mi pomáhá vytvořit příznivé podmínky pro další rozvoj, co se týká spoluprací i celkového byznysu.“

Má totiž před sebou už jen poslední rok magisterského studia a chce využít možnosti zahraniční stáže. „Ráda bych nahlédla do fungování jiných ateliérů a zaběhnutých značek a získala více praktických zkušeností. Škola ve Zlíně mi za ty čtyři roky dala maximum, poskytla mi skvělé zázemí a podporu. Teď už je na mně, jak s tím naložím.“

Fotografie: Alexandra Hrašková, Natt Mikulášová, Barbora Kubi, Magda Zurková, Alexander Bel