Andrea Vytlačilová je skrytý poklad lokální fashion scény. Už před rokem o ní Forbes napsal jako o jediné Češce, která studuje na nejprestižnější módní a umělecké škole světa Central Saint Martins. Neobléká celebrity, neobjevuje se v televizních pořadech ani na sociálních sítích influencerů, zato však pracovala pro Marca Jacobse, Versaceho i Kenza.

Pandemie jí však znemožnila chodit do školy, a tak se vrátila k rodině do Podkrkonoší, odkud studovala online, ale také vytvořila speciální kolekci kabelek. Na té spolupracovala s výrobcem nábytku TON, který mladé návrhářce poskytl poškozený nábytek či jeho zbytky.

„Moje maminka je bioložka a myšlenka, aby se nic zbytečně nevyhazovalo, je pro mě důležitá. TON jsem oslovila už s konkrétním prototypem a oni nadšeně souhlasili,“ vzpomíná Andrea.

Využila tedy času, během kterého pobývala v Čechách, a odjela do továrny nábytku v Bystřici pod Hostýnem, kde si do série pěti kabelek vybrala materiál, který by byl kvůli svému poškození jinak zničen nebo přeprodán. První kabelka pod názvem Hermína se prodala už několik hodin poté, co ji Andrea Vytlačilová zveřejnila na svých sociálních sítích.

„Pán ji koupil manželce k výročí svatby, to mi přišlo dojemné,“ rozplývá se designérka, která kabelky vyrábí ručně. Kromě dřeva či výpletu z TON je tvoří pravé hedvábí. Umělecký kousek vyjde na 23 tisíc korun, ale vzhledem k tomu, jakou kariéru má Vytlačilová zřejmě před sebou, to můžete považovat za investici do mladé, ale velmi slibné umělkyně.

Na podzim také vyjde dokument o jejím studiu na Central Saint Martins nazvaný My Bohemian Fairy Tale. Ve stejné době se bude Vytlačilová také prezentovat na Designbloku, a jak doufá, odjede dokončit své magisterské studium do Londýna.

„Věřím, že bude prezenční. Nejen proto, že závěrečná přehlídka studentů Central Saint Martins je součástí londýnského fashion weeku,“ směje se.