Okolí Los Angeles na jihu Kalifornie sužují už čtvrtým dnem rozsáhlé lesní požáry, které se podle aktuálních zpráv rozléhají na ploše více jak 140 kilometrů čtverečních. Evakuováno bylo na 180 tisíc obyvatel a o život přišlo nejméně deset lidí.
Požáry, které vypukly v úterý a po téměř třech dnech nebyly pod kontrolou, se nejspíše zapíšou do dějin jako jedna z nejnákladnějších živelních pohrom v dějinách Spojených států, napsal ve čtvrtek deník Los Angeles Times.
Na základě posledních vyjádření lokálních činitelů zničily nejméně deset tisíc domů včetně kostelů či luxusních vil v kopcích nad městem.
Podle deníku The New York Times (NYT) se po krátkém středečním útlumu naplnily obavy z opětovného zesílení větru, jehož nárazy na vyvýšených místech dosahovaly rychlosti přes sto kilometrů za hodinu.
Meteorologové varují, že vítr by mohl nadále komplikovat situaci i v nadcházejících dnech. Ačkoli se v pátek odpoledne a v sobotu očekává přechodné uklidnění, už na neděli předpovídají meteorologové návrat silných poryvů.
Úřady mezitím apelovaly na obyvatele postižených oblastí, aby dodržovali nařízené evakuace, neboť se na severozápadě Los Angeles rychle rozšířil nový požár, pojmenovaný Kenneth.
Podle stanice BBC policie pracuje s verzí, že požár byl úmyslně založen, a podezřelého následně zadrželi místní obyvatelé.
Plameny se rozšířily na plochu asi čtyř kilometrů čtverečních, než se je podařilo dostat pod kontrolu. „Postup ohně se podařilo zastavit,“ uvedl kalifornský guvernér Gavin Newsom s tím, že riziko dalších požárů v důsledku nepředvídatelného počasí stále přetrvává.
Kalifornské požáry, které jsou každoroční hrozbou pro obyvatele i přírodu, letos přicházejí za ztížených podmínek způsobených přetrvávajícím suchem a silnými větry. Úřady proto zůstávají v pohotovosti a vyzývají veřejnost k maximální opatrnosti.
Americký prezident Joe Biden současné požáry v oblasti Los Angeles ve čtvrtek označil za nejničivější v historii Kalifornie a přislíbil rozsáhlou federální pomoc při odstraňování následků přírodního živlu.
Podle guvernéra Newsoma je do boje proti němu zapojeno přes osm tisíc členů lokálních, státních i federálních složek, v operacích jsou nasazené desítky letounů a vrtulníků, jejichž část v noci na pátek dál bojovala s pěti aktivními ohnisky.
Jedním z poškozených je také herec Milo Ventimiglia, o jehož majetkové ztrátě informoval server BBC.
Obyvatelé amerického státu Kalifornie se kvůli rostoucí hrozbě lesních požárů již roky potýkají s problémy s dostupností pojištění pro své domy. Mnozí z lidí postižených katastrofou pravděpodobně neměli své domácnosti pojištěné.
První odhady nasvědčují tomu, že škody budou šplhat do desítek miliard dolarů. Společnost AccuWeather, která poskytuje data o počasí a jeho dopadech, dokonce ve čtvrtek zvýšila svůj odhad na 135 až 150 miliard dolarů, tedy 3,3 až 3,65 bilionu korun. Banka JP Morgan hovořila o dvaceti miliardách, pokud jde jen o škody kryté pojišťovnami.
Tyto údaje znovu přitahují pozornost k sílícím problémům na trhu s pojištěním v Kalifornii. Pojišťovny zde v posledních letech, které přinesly rekordní rozsah lesních požárů, zdražují pojistné poplatky nebo přestávají v ohrožených oblastech nabízet pokrytí majetku, aby předešly ztrátám.
Problém se přitom netýká jen Kalifornie, podobné situaci čelí například obyvatelé Floridy, kterou trápí rostoucí hrozba hurikánů. Podle klimatologů riziko požárů i bouří posiluje změna klimatu poháněná spalováním fosilních paliv.
Deník The New York Times (NYT) situaci shrnul tak, že kalifornský trh s pojištěním, kterým už dříve otřásla série „klimatických katastrof“, teď dostává další rány. „Požáry v letech 2017 a 2018 vymazaly jejich zisky (pojišťoven) za čtvrt století,“ uvádí. Nová pohroma v Los Angeles by podle něj mohla exodus pojišťoven z trhu urychlit, což by mohlo cenu pojištění opět zvýšit.
Jen v letech 2020 až 2022 pojišťovny v Kalifornii neobnovily 2,8 milionu smluv o pojištění domácností, včetně 531 tisíc v Los Angeles a okolí, uvádí televize CNN s odvoláním na státní statistiky. Většinu smluv podle ní ukončily pojišťovny, nikoli klienti.
Podle Los Angeles Times mnozí obyvatelé oblastí zasažených aktuálními požáry hlásí, že o pojištění přišli.
Společnost State Farm loni neprodloužila 1600 smluv také v Pacific Palisades na severozápadě metropolitní oblasti, kde zuří největší ze současných ohňů, informoval lokální web Cal Matters.
Ve snaze zajistit obyvatelům přístup k pojištění spustila Kalifornie před několika lety program „pojišťovatele poslední instance“ označovaný jako FAIR Plan, který již využívají statisíce lidí.
Nástroj je ovšem založený na spolupráci s komerčními pojišťovnami a extrémní výdaje spojené s aktuálními požáry by na jejich finance mohly vytvořit dodatečný tlak. Zároveň Kalifornie nově zavádí oddělený mechanismus, který by nutil pojišťovny poskytovat jisté služby v oblastech ohroženými živly.
Není pochyb o tom, že tohle věci masivně komplikuje,“ řekl webu Cal Matters o současných požárech odborník na územní plánování z Kalifornské univerzity v Berkeley Stephen Collier. „Nemohlo to přijít v horší chvíli,“ dodal.