skip to main content
Breaking News

Kalush Orchestra vydražila svou trofej z Eurovize. Za peníze Ukrajina nakoupí drony

Výherci letošního ročníku Eurovize, ukrajinská skupina Kalush Orchestra, prodala svou trofej v podobě křišťálového mikrofonu za 900 tisíc dolarů. Vydražené peníze poputují do jejich Ruskem napadené vlasti.

Ukrajinský televizní moderátor Serhij Prytula dle agentury Reuters oznámil, že peníze získané z prodeje trofeje budou použity na nákup tří ukrajinských dronů PD-2. Drony jsou hojně využívány ukrajinskými a ruskými silami, a to jak jako zbraně, tak jako průzkumné letouny.

Reklama

Dražba, která probíhala na Facebooku, se časově shodovala s vystoupením Kalush Orchestra na charitativním koncertu u berlínské Braniborské brány. Člen kapely Oleh Psiuk ve svém projevu na koncertě apeloval, aby si lidé nezvykali na válku, která si podle OSN vyžádala nejméně 4031 mrtvých civilistů a 4735 zraněných a neznámý počet bojovníků.

„Myslím, že by to mělo být na prvních stránkách novin stále, dokud nenastane mír,“ řekl Psiuk. Jejich již před Eurovizí favorizovaná píseň Stefania byla původně napsána jako pocta Psiukově matce, ale emotivní slova jako „vždycky k tobě půjdu po rozbitých cestách“ byla přetlumočena jako výzva k mobilizaci.