Robert Vlach je zakladatelem portálu Na volné noze, poskytuje poradenství pro pro nezávislé profesionály, živnostníky a podnikatele. Níže sepsal několik tipů pro obezřetné investory.


Na 1. české investiční konferenci, která se konala minulý měsíc v Praze bez valného zájmu médií, představili přední investiční experti své tipy pro budování konzervativního portfolia.

Hlavním tématem bylo investování do akcií s tzv. vysokou vnitřní hodnotou, což jsou, laicky řečeno, podhodnocené akcie solidních společností. Jejich nákupem investor předpokládá buďto udržení hodnoty s mírným růstem (a pravidelným dividendovým výnosem), anebo výraznější korekci ceny směrem vzhůru, v tom lepším případě. A protože posouzení hodnoty akcie je dost subjektivní, snaží se investor jednak rozložit riziko omylů v rámci portfolia a zároveň konfrontovat své investiční tipy s kolegy.

V tomto kontextu považuji uspořádání 1. české investiční konference za milník v šíření osvěty, tipů a praktického know-how pro hodnotové investování. Konferenci pořádali Lenka Schánová a Daniel Gladiš z investičního fondu Vltava a tady jsou konkrétní tipy jejich hostů:

 • Daniel Gladiš z Vltava Fund a jeho tip Catlin Group (CGL:LN)
 • Ján Hájek z IS České spořitelny: Sandisk (NASDAQ:SNDK)
 • Jan Kaška z Aura Invest Group: IBEX 35 (INDEXBME:IB)
 • Jaroslav Krabec z Wood & Company: Raiffeisen Bank Int. (RBI:AV)
 • Robert Leitz z iolite Partners: Perion Network (NASDAQ:PERI)
 • Martin Pavlík z Conseq: Immofinanz (IIA:AV)
 • Jakub Skryja z Verdi Capital: DO & CO (DOC:AV)
 • Kamil Slížek z Proxima Alfa Trade: Coca-Cola (NYSE:KO)
 • Matěj Turek z Meridon Global Equity Fund: Illumina (NASDAQ:ILMN)
 • Aleš Vávra z Metatron Capital: Wirecard (WDI:GR)
 • Patrick Vyroubal z ČSOB Asset Management: Gilead (NASDAQ:GILD)

První dojem z prezentací byl vynikající, nechyběly ani argumenty proti dané investici, což je důležité zejména pro začínající investory (ti zkušení jsou skeptičtí dost). I po pár týdnech vlastních analýz a diskusí s tuctem spřátelených investorů hodnotím obsah přednášek kladně. 5 titulů z 11 představených jsem přidal do vlastního portfolia:

– pojišťovna Catlin (konzervativně řízená zakladatelem ve prospěch investorů)
– catering DO&CO (průbojný, zaujaly mne jejich akvizice i zakladatel coby CEO)
– farmaka Gilead (opravdu užitečná farmacie a navíc levná oproti konkurenci)
– úložiště SanDisk (technologický lídr, který startuje perspektivní segmenty)
– banka Raiffeisen Int. (nyní extrémně levná, mám u nich léta účet a jsou dobří)

Ani ostatní tipy nebyly špatné. Ale buď jde o obory, kterým nerozumím, anebo jsem je vyhodnotil jako více rizikové. Negativně hodnotím jen tip na Perion, který stojí za jednou z těch otravných prohlížečových lišt. Tento typ adware je na ústupu a akcii proto považuji za poměrně rizikovou. Z diskusí jsem vyrozuměl, že nenadchla ani ostatní účastníky.

Pro mne osobně šlo o nejlepší (protože nejpřínosnější) konferenci roku a objektivně o jedno z největších překvapení konferenční sezóny. Příští ročník by mohl být navíc výjimečný tím, že Dan Gladiš představí volné pokračování svého knižního debutu Naučte se investovat a tím opět rozvíří poněkud klidné vody hodnotového investování v Česku.

Upozornění: Autor, vydavatel, přednášející ani pořadatelé konference nenesou žádnou odpovědnost za uvedené investiční tipy ani za věcnou správnost uvedených informací. Investování je činnost na vlastní riziko a dobře važte, do čeho své peníze vložíte.