„Víno vám buď chutná, nebo ne. Není třeba dělat z toho vědu,“ říká jeden z předních světových sommelierů, Francouz Jean-Michel Deluc. Tento muž ví, o čem mluví. Jako porotce v mnoha soutěžích ochutná ročně deset až dvanáct tisíc různých vín. „Asi jen pětina z nich stojí za to. A je opravdu jedno, kolik stojí lahev. Jestli pět nebo padesát eur.“

V letech 2003–2006 předsedal pařížské Asociaci sommelierů a díky účasti v americké soutěži Starwine, která shromažďuje 60 nejlepších sommelierů světa, je považován za jednoho z nich. Obsluhoval Lady Dianu, Jacquese Chiraca, Woodyho Allena, Gregoryho Pecka, Eltona Johna či britskou královnu a působil jako hlavní sommelier v hotelu Ritz v Paříži.

Před čtyřmi lety založil vlastní internetový obchod Le Petit Ballon. Zákazníci si u něj naslepo předplatí víno a Deluc jim každý měsíc posílá dvě lahve dle vlastního výběru – říká tomu tekuté předplatné.

Jean-Michel_Deluc done

Jean-Michel Deluc.

Předloni svou první licenci prodal do Česka Petře Pelus Haškové, pravnučce Jaroslava Haška, která tu na stejném principu provozuje internetový obchod Dvě Deci. Další rozšíření obchodů chystá Deluc v dohledné době ve Španělsku a Velké Británii.

Jean-Michel Deluc na žádost Forbesu vytipoval a okomentoval 10 nejlepších vín, jaká kdy ochutnal. Najdete mezi nimi slavné šampiony i neznámá jména. Všechna stojí za to ochutnat. Nechte se inspirovat. A až budete plánovat letní dovolenou, můžete si do itineráře přidat některé vinařství z tohoto seznamu. Je mezi nimi i jedno české.

10 nejlepších vín podle Jeana-Michela Deluca (uvedená cena je pouze orientační)

Fonseca Vintage Port  1963,  Portugalsko – 8000 Kč

Když pojedete z Porta 70 kilometrů dál do vnitrozemí údolím řeky Douro, objevíte jedny z nejkrásnějších vinic na světě. Zajeďte si do Quinta do Panascal, kde najdete vinařství Fonseca Porto. Poprvé jsem jejich vína ochutnal v Café Royal v Londýně, kde jsem servíroval jejich ročník 1963. Od té doby patří mezi má nejoblíbenější portská.

vinice done

Kontakt: ana.sofia@fonseca.pt, nutná rezervace


Penfolds Grange Shiraz 2007, Austrálie – 9500 Kč

Jedno z nejlepších vín nejen v Austrálii, ale na celém světě a jistě nejlepší Shiraz, jaký se dělá mimo údolí řeky Rhôny ve Francii. Toto víno jsem objevil na jedné mezinárodní sommelierské soutěži a byl jsem překvapený, jak dobře chutná.


Castello di Ama DOCG Chianti Classico San Lorenzo 2010, Toskánsko, Itálie – 900 Kč

Jednou jsem byl na návštěvě v Toskánsku a procházel se sám vinicemi kolem středověkého hradu Castello di Ama. Cítil jsem, že je to výjimečné místo. Když jsem na druhý den ochutnal tohle víno, potvrdilo se mi to. Bylo to nejlepší Chianti, jaké jsem kdy pil.

Kontakt: +39 0577 746031, info@castellodiama.com


Bodega Burdigala DO Toro Campo Eliseo 2012, Španělsko – 1200 Kč

Dva slavní francouzští enologové Michel Rolland a François Lurton přivezli z Bordeaux do srdce Španělska své vinařské umění a pěstují zde révu jedinečným způsobem. V tomto cuvée se projevuje veliký potenciál hroznů odrůdy Tempranillo. Nejlepší španělské víno roku 2012.

Kontakt: bodega@burdigala.es, +34 980 108 233


Marianne Wine Estate Cuvée Floréal  2004  Simonsberg, JAR – 700 Kč

Vlajková loď tohoto vinařství je směsí odrůd Cabernet Sauvignon, Shiraz a Merlot. Tohle cuvée se podávalo na oslavě 90. narozenin Nelsona Mandely u britské královny v Buckinghamském paláci. Navíc toto jihoafrické vinařství nabízí naprosto úžasné ubytování.

JAR2 done


Almaviva Winery 1999 Puente Alto in the Maipo Valley,  Chile – 3000 Kč

Jedno z nejlepších chilských vín, jaká jsem kdy ochutnal. Zamiloval jsem se do něj natolik, že jsem si koupil celou bednu pro svůj vlastní sklep ve Francii. Díky němu získáte představu, jaké divy může předvést Cabernet Sauvignon v této části světa.

Kontakt : (56—2) 22704226


Château Labastide 2010 AOP Côtes de Brulhois, Francie – 650 Kč

Tuhle oblast zná málokterý Francouz a i pro mě to bylo obrovské překvapení. Přitom tohle víno pili francouzští králové už od 18. století. Svým charakterem připomíná vína z Bordeaux a Madiranu. Má sametovou a přitom plnou chuť. Jsem velmi pyšný na to, že ho mohu nabízet ve svém obchodě. Vinařství Labastide vlastní žena, paní Orliac.

Kontakt: paní Orliac, telefon: 05 83 53 87 41 42


Schloss Johannisberg Riesling Rosalack 1989  Auslese  Rheingau, Německo – 2200 Kč

Bezpochyby nejlepší ryzlink na světě pochází z vinic tohoto zámku starého 1200 let. Je to krásné místo s magickou krajinou. V místní vinotéce najdete několik skrytých pokladů. Doporučuji zkusit jejich sladší vína, jsou úžasná.

Johanissberg done

Kontak: +49 6722 700 90


Château Destieux AOP Saint-Emilion Grand Cru classé 2006, Francie – 1500 Kč

Tohle skvělé, ale vcelku neznámé vinařství mám v hledáčku už 30 let. Sleduju neustálé zlepšování kvality, které bylo korunováno v roce 2006 povýšením klasifikace na Grand cru classé. Měl jsem možnost srovnat toto víno a tento ročník s jinými skvělými vinařstvími z oblasti Saint-Emilion a musím říct, že bylo lepší než všechna ostatní.

Kontakt : contact@vignoblesdauriac.com


Vinařství Marcinčák Frankovka 2004, slámové víno, Novosedly, Česká republika – 700 Kč

Když jsem navštívil město Mikulov, vůbec jsem netušil, že jsou poblíž tak výborné vinice. Jeden můj přítel mě vzal do vinařství Petra Marcinčáka. Byl to neskutečný zážitek. Hrozně mě překvapilo, jak dobrá vína se tady dělají. Doporučuju Frankovku ročník 2004, slámové víno, které má medovou barvu, přestože je vyrobeno z modré odrůdy.

foto Petr Marcinčák done

Kontakt : vino@marcincak.cz, hana@marcincak.cz +420 519 510 958 / +420 736 489 350


Čtěte také:

Staňte se expertem na víno. Nejlepší český sommelier radí, jak na to