Ať se nám to líbí, nebo ne, máme k sobě s Němci a Německem ještě blíž, než si často myslíme. O důvod víc, proč je namístě sledovat, co se v Německu děje. Ekonomiku, byznys, politiku i kulturu. Vše důležité, zajímavé i bizarní.

Pravidelně z pera redakční germanofilky Pavly Francové v jejím sloupku Alles Gute.

Sbohem, jádro

A vítězem energetické krize se stává… RWE. Největší německý výrobce elektřiny loni zvedl svůj zisk o 73 procent na 6,3 miliardy eur. Pro letošek očekává podobný výsledek. Jenže jásat v době, kdy většinu společnosti tíží vysoké ceny energií, se moc nehodí.

A tak šéf RWE vysvětloval, jak společnost díky tučným výdělkům posílí své investice do obnovitelných zdrojů energie, které jen loni přesáhly čtyři miliardy eur. Velká část těchto investic má proběhnout v zahraničí.

Velké téma ale pro RWE je a bude i zimní plyn. Po posledním roce to sice může znít zvláštně, ale vzhledem k tomu, že v polovině dubna se má již skutečně definitivně odpojit od sítí poslední jaderná elektrárna v Německu a do konce desetiletí chtějí naši západní sousedé skoncovat i s uhlím, je to jediná cesta, jak překlenout dobu, než budou dostatečně velké kapacity obnovitelných zdrojů.

„Současná situace na energetických trzích není taková, že by politici měli důvod vážně uvažovat o další změně (prodloužení provozu jaderných elektráren, pozn. redakce). V tomto ohledu jsme připraveni na to, že elektrárna v Emslandu bude 15. dubna odstavena a pak půjde o její řádnou demontáž,“ komentoval CEO RWE Markus Krebber. 

Bomba v Daxu

Když jsme u těch vítězů, největší německá zbrojařská společnost Rheinmetall loni dosáhla rekordního zisku 754 milionů eur při tržbách 6,4 miliardy eur. Největší podíl na nebývale vysokém výsledku má hlavně prodej munice a zbraní. Letos Rheinmetall čeká, že vykáže ještě vyšší čísla, už teď má zatím nevyřízené objednávky za víc než 26 miliard eur.

Válka na Ukrajině se v hospodaření koncernu, který zaměstnává na 25 tisíc lidí, podepsala ještě dalším výrazným milníkem – v pondělí Rheinmetall vstoupil do hlavního německého akciového indexu DAX a zařadil se mezi čtyřicet největších společností v Německu. „Putin vybombardoval Rheinmetall do DAX,“ komentoval to moderátor NTV Raimund Brichta ve svém podcastu.

Německo? Nebrat, říkají expati

O tom, že Německo nutně potřebuje vysoké desetitisíce lidí na svůj pracovní trh a chce je získat v zahraničí, jsme už opakovaně psali. Zatím se nic zásadního neposunulo, zajímavý pohled ale do tohohle německého trablu přináší aktuální výsledky průzkumu mezi téměř dvanácti tisíci mezinárodními expaty.

Ukázalo se totiž, že právě Německo je podle expatů vůbec nejhorší z dvaapadesáti porovnávaných zemí, kde začít novou kariéru.

Hlavní problémy? Těžkosti se sháněním bydlení, nedostatečná digitalizace, byrokracie a potíže, když člověk neovládá němčinu. Z evropských zemí mají expati naopak nejradši Estonsko, z celého světa pak zvítězil Bahrajn, Spojené arabské emiráty a Singapur. A mimochodem Česko je na 45. místě nadosah poslednímu Německu. 

Němci dráždí Čínu

Zatímco čínský prezident vyrazil do Moskvy za Vladimirem Putinem, na Tchaj-wan odletěla německá ministryně školství. Co možná nezní na první dobrou nijak mimořádně, je ve skutečnosti velká věc. Jde totiž o vůbec první návštěvu člena německé vlády na Tchaj-wanu za víc než pětadvacet let. Čínské ministerstvo zahraničí to okamžitě zkritizovalo s tím, že jde o pobuřující čin.

Mimochodem zatímco se němečtí politici ohánějí tím, jak by měla země snížit svou ekonomickou závislost na Číně, mezi samotnými německými firmami se k žádné velkolepé změně neschyluje. Naopak podle posledních dat víc než polovina podniků chce své obchody s Čínou ještě posílit