Tady je deset sjezdovek, které se u nás vyplatí navštívit. Každá přitom zaujme něčím jiným. Pro Forbes.cz je vybral redaktor časopisu Snow Radek Holub.


1. Nejdelší: Rokytnice nad Jizerou

I Krkonoše mohou lyžařům nabídnout rozměry sjezdovek, které se blíží těm zcela běžným v Alpách. Nejdelší česká sjezdovka – modrá Turistická z Lysé hory v Rokytnici nad Jizerou – vám dopřeje nepřetržitý sjezd v délce přes tři kilometry při převýšení 650 m. Nejde přitom o žádnou klikatou cestu – z Lysé hory se sice rozbíhá líněji, ale to vynahradí daleký rozhled do Podkrkonoší. Hlavní část je příjemně carvingově skloněná a hlavně dostatečně široká. Jen o půl kilometru kratší je sousední červená FIS. Podobně dlouhé tratě najdete už jen na Černé hoře v Janských Lázních, ve Špindlerově Mlýně, v jesenických Koutech anebo nově na krušnohorském Klínovci.

Rokytnice done

2. Nejslavnější: Špindlerův Mlýn

Špindlerovské sjezdovky nejsou jen nejpropíranější lyžařskou adresou v českých médiích, známé jsou i za hranicemi. I díky tomu, že se tu dvakrát zastavil Světový pohár. Na černé sjezdovce ve Svatém Petru se naposledy světová elita alpských lyžařek utkala v březnu 2011. Trať nazvaná příznačně FIS World Cup je nejen strmá (sklon až 62 %), ale zároveň v domácích poměrech neobvykle široká.

Špindlerův Mlýn done

3. Nejpohodlnější: Červená Voda

Na Bukovou horu v Orlických horách vás vyveze polstrovaná a vyhřívaná sedačková lanovka, ve které se můžete za nepříznivého počasí ještě přikrýt bublinou. Takový luxus žádné jiné domácí středisko nenabízí. Pohodlná je i jízda dolů – na výběr je ze dvou prostorných červeno-modrých tratí, které mají poněkud strmější jen cílový dojezd. I ten se ale dá sjet po mírnější objížďce.

Červená Voda done

4. Nejnáročnější: Špičák na Šumavě

Jestliže se vám zdají šumavské svahy krotké, zkuste se na ně podívat ze sjezdovky Šance na Špičáku u Železné Rudy. V nejprudším místě dosahuje sklon 100 % neboli 45°, takže si sotva uvidíte pod lyže. Na rozdíl od jiných černých sjezdovek se navíc Šance ve své hlavní pasáži neupravuje, což jí zajišťuje přední místo v žebříčku náročných českých sjezdů.

Špičák na Šumavš done

5. Nejnovější: Klínovec

Na Klínovec se od letošní sezony dostanete novou čtyřsedačkovou lanovkou už od Jáchymova, který leží na jeho jižním úpatí. Ale hlavně – čeká vás tu nová sjezdovka ojedinělých parametrů – téměř tři kilometry dlouhá s převýšením 500 m a moderní šíří mezi 50 a 100 m.

Klínovec done

6. S nejhezčí horskou chatou: Dolní Morava

Slaměnka je nově postavená horská chata, která ale díky citlivé architektuře a využití tradičních stavebních materiálů – kamene a dřeva – působí velmi útulně, jako by tu byla odjakživa. Stojí 1110 m n. m. na místě s pěkným výhledem na Králický Sněžník, údolí Dolní Moravy a okolo se prosmýká červená sjezdovka z vrcholu Slamník.

Dolní Morava done

7. Nejvhodnější pro děti: Lipno

Mohlo by se zdát, že u Lipna nad Vltavou, na břehu naší největší vodní nádrže, nejsou pořádné kopce. Místní terén se ale ukázal jako výborný předpoklad pro nejúspěšnější domácí lyžařské středisko – sjezdovky jsou mírné, široké a obsloužené třemi sedačkovými lanovkami. Velké výukové hřiště je k dispozici zcela zdarma.

Lipno done

8. Nejblíže Praze: Chotouň

Nedaleko Jílového u Prahy funguje malý areálek, který má vše, co je pro lyžařský pobyt s dětmi potřeba. Tedy hřiště, zpomalovací talířový vlek s ochotnou obsluhou a mírnou louku. A hlavně sníh, o který se stará impozantní množství sněžných děl.

Chotouň done

9. Nejexotičtější: Němčičky

Lyžování v jihomoravských Němčičkách mezi vinicemi je kuriozitou i vážně míněným počinem zároveň. Ve výšce 180 m n. m. jde zřejmě o nejníže položený lyžařský svah ve střední Evropě. Dvě červené sjezdovky dosahují délky 350 m a nechybí ani dětský koutek pro první sjezdy malých lyžařů. V případě nedostatku sněhu se lyžuje i na umělé hmotě.

němčičky done 2

10. Nejmilejší: Andělská Hora

Kdo si vystačí se skromným svahem, ale ocení horskou zapadlost, najde milé útočiště na Andělské Hoře nedaleko Bruntálu. Krajina působí, jako by se tu zastavil čas, ale areál je překvapivě moderní. Má rychlý kotvový vlek, stylový dřevěný srub na úpatí a dětské hřiště s pojízdným kobercem a figurkovým slalomem.

anděl hora done


O horách a lyžování jsme už napsali:

Kam na lyže: 10 nejkrásnějších sjezdovek v Evropě

Nejlepší vybavení na hory. Jak zůstat v teple, suchu a přitom dobře vypadat