Google sleduje každý výraz, který naťukáte do vyhledávacího okna. Pamatuje si, o co se zajímáte, i každou reklamu, na kterou jste klikli. Navíc, pokud jste to vašemu chytrému telefonu přímo nezakázali, dostává i informace o vaší poloze nebo rychlosti.

V Googlu si pak podle těchto dat vytvářejí váš profil a šijí vám na míru reklamu, která na vás vyskakuje ze všech webových stránek, které navštívíte (co všechno o vás Google ví, jsme popsali už v tomto článku). Pokud vám tohle chování jde na nervy, zapátrejte v alternativních službách. Tady je několik konkrétních tipů, jak jít Googlu z cesty.

1. Vyhledávače

Nástrojů, pomocí kterých můžete internet prohledávat, existuje celá řada. Podrobnosti si o nich můžete přečíst třeba tady nebo tady. My vám popíšeme tři nejzajímavější z nich.

Startpage

Tak trochu parazituje na Googlu. Využívá jeho vyhledávač, ale než mu postoupí váš dotaz, očistí ho o všechny identifikační údaje. Takže výsledkem je totéž, co byste našli na Googlu, ale Larry Page (zakladatel Googlu) se o vás nedozví vůbec nic.

DuckDuckGo

Tohle je velmi dobrý způsob, jak v historii svého vyhledávače nezanechat žádnou stopu. Nesbírá o vás žádné informace, a logicky je tak ani nikomu neposkytuje. Nevýhodou jsou méně relevantní výsledky hledání ve srovnání s Googlem. DuckDuckGo totiž využívá jen volně přístupné zdroje, jako je Wikipedie, a placeným se vyhýbá. Hodně také čerpá z ruského Yandexu.

Ixquick

Podobá se DuckDuckGo, ale na rozdíl od něj informace hledá taky v komerčních zdrojích. Využívá anonymní cookies, které si pamatují, jaké stránky jste navštívili, ale nesbírají vaše osobní data. Po třech měsících se historie automaticky vymaže.

2. E-mail

Od té doby, co se vyrojily zvěsti o možném napojení Googlu na americkou NSA, vznikají alternativní e-maily ke googlovskému Gmailu. Jedním takovým je švýcarský projekt ProtonMail. Svým uživatelům umožňuje posílání zašifrovaných zpráv. Zatím ale funguje jen v betaverzi a s omezenou kapacitou.

Pokud to umíte a chcete si být opravdu jistí, že do vašeho e-mailového účtu nevidí, tak je jednoznačně nejlepší e-mail na vlastním serveru, který máte kompletně pod kontrolou. Ale to asi nebude varianta pro všechny.

3. Chytrý telefon

Jestli používáte telefon s operačním systémem Android, jste na Googlu doopravdy závislí. Můžete samozřejmě sáhnout po iPhonu nebo Windows Phonu, ale sběru osobních dat se nevyhnete ani u nich. Zkuste si nainstalovat třeba F-Droid, což je v podstatě app store, přes který si můžete stahovat aplikace pro Android bez nutnosti mít u Googlu konto.

Další možností je čím dál tím populárnější systém CyanogenMod – alternativa Androidu dostupná pro většinu telefonů, která ve výchozím nastavení neobsahuje služby Googlu. Ředitel CyanogenModu Kirt McMaster dokonce nedávno ohlásil, že by chtěl Android od Googlu úplně „osvobodit“.

Anebo rovnou vyzkoušejte alternativní chytrý telefon Blackphone, který šifruje zprávy i hovory a používá operační systém PrivatOS, tedy vylepšenou verzi Androidu. Jako výchozí vyhledávač má nastavený už zmiňovaný DuckDuckGo.

4. Cloud

Hledáte jiné úložiště než Google Drive? Kromě známého Dropboxu nebo OneDrive existuje několik bezpečných alternativ, jako například novozélandský MegaSYNC od Kima Dotcoma (poskytuje zdarma 50 GB) nebo švýcarský cloud Wuala (zpoplatněno).

Jejich výhodou oproti klasickým službám je to, že po celou dobu skladování jsou data zašifrovaná a dešifrovat je může jenom uživatel na svém koncovém zařízení. Ještě lepším řešením je vytvoření úplně vlastního cloudu (jednoúčelové servery koupíte v běžných e-shopech s elektronikou) a synchronizace dat např. přes BTSync. Nebo rovnou sáhněte po starém dobrém externím harddisku.

A už jen pár poznámek závěrem, pokud před Googlem hledáte víc únikových cest, zamyslete se nad dalšími možnostmi, jak prohlížet video (místo YouTube použijte Vimeo) nebo v jakých mapách hledat (místo Google Maps třeba celosvětové komunitní mapy OpenStreetMap nebo české Mapy.cz od Seznamu) atd.


Čtěte také:

Co všechno o vás ví Google? 10 adres, které by znát každý, kdo je na internetu

Co o vás ví Facebook a jak bude využívat vaše data