Pětihvězdí vinařských obcí v jižním cípu Moravy, v krajině červených vín, folkloru, tradic a v turistickém ráji – to je přesně místo, kam byste o prodlouženém víkendu měli vyrazit.

Mikroregionu Modrým horám kralují Velké Pavlovice, Bořetice, Kobylí, Vrbice a Němčičky. Tajemný název pochází od hory – nejen jakožto kopce, ale i vinohradu – a přídomek „modré“ si vysloužily svou barvou v podvečerním šeru nebo podzimními tóny vinných keřů.

Celý kraj je ideální na procházky nebo jízdu na kole, najdete tady spoustu krásných vinařství, muzea i rozhledny a několik míst, kde se zastavit na osvěžení nebo kde si pořídit chleba a květinu. Tady máte několik z nich.

Mezi řádky

V Němčičkách stojí u kapličky svatého Antonína Poduánského na míru vyrobený pojízdný stánek, za kterým je parta z Rebelbean a vinařství J. Stávek. Na tomto kouzelném místě si dáte skvělé víno, espresso tonic i řemeslné pivo.

Mívají taky bábovku nebo honzovky. Propojení vína a kávy nemohlo být lepší a hezčí, na místních lavičkách si užijete výhled na všechny okolní obce. A tento víkend jsou tam navíc Krojované hody, což je čistá krása.

Kveetko

V obci Němčičky najdete i samoobslužnou skříňku, která za svými dvířky skrývá bedýnky s lokálními sazeničkami nebo kyticemi. Ve Kveetkomatu si sami vyberete kytice plné fial, hvozdíků, ostrožek, chrp a zvonků z pole a hotově za ně zaplatíte do kasičky. Udělat někomu radost tak nebylo nikdy jednodušší.

Arboretum Ve Vinohradě

V Němčičkách je po celý víkend od deseti do sedmnácti hodin otevřené také arborteum s květinami, trampolínou, bosonohou stezkou a zábavnými hrami, jako jsou skládačky nebo hlavolamy oblíbené u dětí i dospělých.

Navíc tady najdete i samoobslužný domeček, ve kterém je pro vás nachystáno něco k jídlu a pití, za což zapaltíte také sami do kasičky.

Kafe Sklep

Vinařství Bařina ve Vrbici provozuje Kafe Sklep se skvělými dezerty, dorty, domácími limonádami a samozřejmě kávou a vínem. Teď přes svátky mají otevřeno od pátku do pondělí. Dejte si tak po cestě i něco dobrého.

Lion bistro

Pro vás, kteří chcete obědvat venku, je ideální foodtruck ve Vrbici, který se otevřel letos v březnu. Pochutnáte si v něm na domácích burgerech s trhaným masem nebo na hotdogu. Lion bistro má otevřeno pouze v v pátek a v sobotu, zato ale mají i zmrzlinu!

Dvorek Bořetice

Vyhlášená kavárna ve dvoře s útulnou stodolou a moderním kontejnerem, kam se jezdí i na snídaně, je dokonalost sama. Skvělé kafe, dobroty i služba vás ohromí a určitě tu nebudete naposledy. Přes svátky mají otevřeno a mají nachystané vyhlášené dorty od Sorry, pečeme jinak.

V Bořeticích je taky vyhlášený bořecký chleba z rodinného pekařství U Valů.

Rozhodně si nenechte ujít ani Stezku na vinohrady v Kobylí. Z bezbariérové kruhové rozhledny nad vinohrady můžete vidět Pálavu, Bílé Karpaty i Malou a Velkou Fatru.