skip to main content

Kam o krásném víkendu? Tady je osm nejhezčích moravských vinařství

Nemáte zatím plány na víkend, na který předpověď slibuje babí léto? Jeďte za vínem. Udělejte to nejenom pro sebe, ale taky pro české vinaře a vinařky stižené krizí.

Kola ekonomiky se musí točit – a kde je roztočit líp než u sklenky bílého, růžového, červeného nebo klidně oranžového! Tohle všechno na Moravě umí, navíc v úchvatných kulisách.

Vinařský dvůr Jana Stávka, Němčičky

Na stoletém dvoře z úvodní fotografie se víno dělá už čtyři generace. Jan Stávek se ve výrobě specializuje na ceněná fortifikovaná, cuvée a rosé vína – ochutnat je můžete i v historickém Hulatově sklepě, nejstarším v Němčičkách. Kromě toho Stávkovi vaří taky vlastní meruňková povidla, rakytníkový likér nebo vínovici.

Obelisk, Valtice

Foto BoysPlayNice
Reklama

Místo, které je vzdušnou a zároveň velkolepou moderní variací na antický chrám se stropem zdobeným intarzií Natalie Perkof. V povznášejícím prostředí tu můžete zažít i zvěřinové galadegustace nebo výstavy obrazů a grafik.

Lahofer, Dobšice

Na vinici U Hájku mezi Dobšicemi a Suchohrdly otevřelo znojemské vinařství Lahofer loni na začátku června úplně nové sídlo. Designové zjevení z dílny ateliéru Chybík + Krištof mezi vinohrady usadilo dvě prosklené výrobní haly, střešní amfiteátr a vinárnu.

Konitz, Konice u Znojma

Vinařství s možná nejhezčím sklepem s určitě tou nejsilnější atmosférou. Je starý tři sta let a vytesaný do pískovcové skály osm metrů pod zemí. Nad ním najdete pěkně zrekonstruovanou historickou budovu vinařství i s moderním penzionem v zahradě.

Fabig, Hustopeče

Reklama

Je to pár let, co sotva dvacetiletý Roman Fabig objížděl špičkové české restaurace se svými víny a someliéři se divili, co je to za mladé ucho a kde se vzal. Dnes už Fabigovo jméno všichni v oboru znají a jeho dynamicky pěstovaná vína jsou stálice v luxusních podnicích. Špičkové sauvignony Fabig můžete ochutnat i v novém sídle vinařství, jen napřed zavolejte.

Krásná Hora, Starý Poddvorov

Rodinné vinařství, kde vína dělají citlivě, biodynamicky, co nejpřirozeněji. Jejich lahve se často prodávají do světa, Vybíralovi jsou ale doma na Moravě. Ve svém novém vinařství rozjeli i degustace na terase, kde se můžete kochat nejenom západem slunce, ale taky krásou čisté architektury.

Sonberk, Popice

Slunce, víno a výhledy. Ikonické vinařství, které jako první zasnoubilo vinohrady s moderní architekturou, páruje taky vína s jógou a koncerty. A i v říjnu si můžete dát skleničku na terase a pozorovat západ slunce.

Gala, Bavory

Terroir jedinečné Pálavy si můžete vychutnat nejenom ve vínech Jaromíra Galy, ale taky při návštěvě jeho vinařství mezi vinicemi a loukami. Výrobu vína, jehož hrozny tady sklízejí výhradně ručně, Gala přestěhoval do krásné dřevěné stodoly pod Stolovou horou, blíž k vinohradům.

Doma nad sklepem mají Galovi taky tři hezké pokoje, kde vás rádi ubytují.

Reklama
Reklama