Když jsme se desítek vrcholových manažerů a manažerek českých firem ptali na zdroje inspirace, nejčastěji mluvili o kolezích či rodině. Nebo o svých vlastních nadřízených, které na profesní cestě potkali. 

Řada z nich se však podělila i o tipy na inspirativní čtení, které je dostupné komukoli.

„V poslední době mě opravdu zaujaly Principy od Raye Dalia nebo Vedení na vyšší úrovni od Kena Blancharda. Druhá jmenovaná mi potvrdila, že role moderního managementu není v rozhodování a direktivním řízení, ale ve vytváření vhodných podmínek pro schopné zaměstnance a týmy,“ říká Tomáš Schwarz, šéf výrobce zdravotnických přístrojů BTL.

„Rád čtu Malcolma Gladwella, třeba jeho Mimo řadu nebo David a Goliáš. Skvělá je i Change by Design od Tima Browna, k té už jsem se vrátil asi třikrát,“ dodává CEO energetické společnosti Nano Energies Stanislav Chvála. 

Kdyby měla jedno inspirativní dílo vybrat Violeta Luca, dosavadní šéfka Microsoftu pro Česko a Slovensko a od ledna generální ředitelka českého Vodafonu, bylo by to Nastavení myslí od psycholožky Carol Dweck. Kniha popisuje klíčovou roli nastavení mysli v dosahování úspěchu, což zdaleka není jen o schopnostech a talentu.

U jednatelky české divize DM drogerií Martiny Horké zarezonovala Budoucnost organizací od Frédérica Lalouxe. „Zabývá se mimo jiné tím, jak úspěšně vybudovat firmu, která je v souladu s myšlením a zásadami současného člověka. A zároveň organizaci, která místo na hierarchii, metodě cukru a biče a manažerské kontrole staví na společných hodnotách, vnitřní motivaci a sebeřízení,“ líčí Horká. 

Předsedu představenstva dopravního kolosu ČD Cargo Tomáše Tótha zaujal bestseller Spencera Johnsona Kam zmizel můj sýr, v němž autor radí, jak se vypořádat se změnami v práci i osobním životě. „Jsme v období transformace mnoha odvětví, určitě bych ho doporučil každému manažerovi,“ konstatuje Tóth.

Podle šéfa Komerční banky Jana Juchelky by v knihovně žádného manažera neměl chybět titul Leader od britské trenérské legendy Sira Alexe Fergusona.

Libor Brůna, předseda představenstva tuzemského obchodníka s drahými kovy Golden Gate, doporučuje všem manažerům knihu Umění vítězit od zakladatele značky Nike Phila Knighta. „Nebo Lídři jedí poslední od Simona Sinka a Vítězové nikdy nepodvádějí od Jona Huntsmana. Největší perlou jsou však pro mě Úvahy a projevy Tomáše Bati,“ dodává Brůna, jehož pohled na řadu věcí proměnila i beletrie, konkrétně Komu zvoní hrana od Hemingwaye.

Ještě významnějším zdrojem inspirace než knihy jsou pro šéfky a šéfy tuzemských firem životní příběhy slavných osobností. „Určitě nejvíce jsem načerpal z mouder Jana Wericha, životního příběhu Arnolda Schwarzeneggera a z cesty Steva Jobse na vrchol,“ říká Michal Hornák, šéf české divize výrobce dílů pro auta Witte Automotive. 

Není zdaleka jediný, kdo vzhlíží k legendárnímu šéfovi Applu. „Inspiruje mě jeho vizionářství a inovativní přístup. Stejně tak jeho urputná ambicióznost. Šel si zkrátka za svým cílem bez ohledu na překážky,“ vzpomíná na Jobse CEO online supermarketu Rohlík Martin Beháň. 

Rodák ze Slovenska obdivuje také svého krajana, hokejovou legendu Zdena Cháru. „Je to člověk, který je stoprocentně pokorný, poctivý a zároveň tvrdě pracovitý a houževnatý. I přestože mu zpočátku nikdo nevěřil, dokázal nemožné a dotáhl to až ke Stanley Cupu díky svému preciznímu leadershipu,“ tvrdí Beháň.  

Podobně vzhlíží ke sportovci z řad svých krajanů i šéf Pivovarů Staropramen Teo Ćendo. „Podívejte se na špičkového fotbalistu Luku Modriće, který v šestatřiceti trénuje a žije sportem tak, aby byl co nejvíce přínosný svému týmu. Jako jedinec je schopen během hry předvést několik skvělých kliček, ale jen celý tým dokáže hrát dobrý fotbal a na hřišti dosáhnout úspěchů. V byznysu bychom se měli chovat stejně,“ míní manažer pocházející z Chorvatska.

Dalším významným zdrojem inspirace jsou akademici. „Vždy si rád poslechnu názory izraelského profesora Juvala Noacha Harariho nebo popularizační úvahy Václava Cílka na vážná témata,“ uvádí šéf největšího tuzemského obchodníka se dřevem Wood & Paper Tomáš Pařík.

Generální ředitelku české pobočky personální agentury ManpowerGroup Jaroslavu Rezlerovou inspirují někteří politici. „Joe Biden přes všechny překážky a omezení drží jasnou linii, je konzistentní a přes obtíže svého věku se chová a jedná jako leader. A samozřejmě Volodomyr Zelenskyj pro svoji odvahu a neochvějný postoj, který ukazuje, že stojí za to bojovat za hodnoty, kterým věříme,“ říká Rezlerová.

CEO skupiny ČSOB Aleše Blažka zaujal přístup norského dobrodruha Thora Heyerdahla. „V jedné z jeho knih mě už jako malého chlapce zaujal citát: ,Hranice… nikdy jsem je nespatřil. Ale slyšel jsem, že existují v myslích jiných lidí.‘ Od té doby jsem ho nepustil z hlavy,“ popisuje bankéř.