Z prázdnin zbývají poslední dva týdny. Možná, že už vaše děti mají za sebou dovolenou u moře, letní tábor i prázdniny u babičky. Jenže však to znáte, jak se říká, sklenice je buď napůl prázdná, nebo napůl plná – dva týdny prázdnin jsou pořád ještě docela dlouhá doba.

A tak jsme my, rodiče z Forbesu, sepsali, jak trávíme konec léta s našimi dětmi, v Praze i mimo hlavní město.

Úspěch a skvělá zábava pro malé i velké zaručeny!

Park Mirakulum

Na na kraji středočeských Milovic najdete desetihektarový zábavní park, který pohltí vaše děti na celý den. Jsou zde lesní hřiště, malá zoo, obří trampolíny, houpačky, lanová centra, podzemní chodby, vodní svět, prolézačky a také úzkokolejná železnice, která park propojuje se sousedním tankodromem. Letos otevřelo Mirakulum několik novinek: propojilo se lanové centrum (největší v republice!) s lesním městem, a to díky 65metrovému bludišti, které vede korunami stromů.

Nejlepší pro děti: 3–18 let 
Místo: Milovice
Otevřeno: každý den 10:00–18:00
Vstupné: 210 Kč (ve všední den 140 Kč, děti do 90 cm zdarma, rodinné vstupné pro 4 osoby 720 Kč)
Parkování: zdarma
Web: mirakulum.cz

Železniční muzeum v Lužné u Rakovníka

Zdaleka nejen pro nadšence do vlaků a železnice. Z Prahy je to fajn výlet vlakem, kromě řady parních i motorových lokomotiv se tady dá nahlédnout například i do interiéru salonního vozu T. G. Masaryka. Pro děti nechybí ani hřiště, a až budete čekat na vlak zpátky domů, můžete se posílit v restauraci Lebeda. Komu vlaky nestačí, může se dojít podívat i do nedalekého Muzea amerických historických automobilů. 

Nejlepší pro děti: 6–18 let
Místo: Lužná u Rakovníka
Otevřeno: každý den 9:30–17:00
Vstupné: 100 Kč (děti do 6 let zdarma, do 15 let 60 Kč, rodinné vstupné pro 4 osoby 270 Kč)
Parkování: zdarma
Web: cdmuzeum.cz/

Zámek Loučeň

Hrady a zámky vás nebaví? Tak jeďte na Loučeň. Tenhle zámek a jeho rozlehlý park s labyrinty a bludišti si vás rychle získá, i když vám jinak tahle forma trávení volného času leze krkem už od dob školních výletů. Kromě netradičních prohlídek zámku (co třeba čokoládová nebo speciálně upravená prohlídka pro děti?) tady mají ještě do konce srpna v programu pohádkové léto. Každé úterý, středu, čtvrtek a sobotu jsou pro děti připravené hry, které je vtáhnou do pohádkové říše. Když budete mít dost bojů s draky a čerty, zkuste se ztratit v některém z 12 labyrintů a bludišť a zase najít cestu ven. Pozor, tohle už opravdu není zábava jen pro děti. Na posilnění si můžete objednat piknikový koš, na výběr jich tu mají několik. 

Nejlepší pro děti: 3–18 let
Místo: Loučeň
Otevřeno: park s labyrinty 9:00–18:30, soboty 9:00–21:00, prohlídky zámku každý den 10:00–17.30
Vstupné: park s labyrinty a venkovní program: 160 Kč, rodinné vstupné (2 dospělí a 2 děti) 620 Kč, park s labyrinty, venkovní program a zámecká prohlídka: 250 Kč, rodinné vstupné 740 Kč
Parkování: 50 Kč/den
Web: zamekloucen.cz

Šťastná země

Trampolíny, kukuřičný labyrint, několik dřevěných hřišť, lesní naučná stezka, minizoo… Kousek od Turnova, na dohled zámku Hrubá Skála, najdete zábavní park Šťastná země. Jde vlastně o jeden velký showroom výrobce hřišť a herních prvků Tomovy parky, to ale ničemu nevadí, děti se tam spolehlivě vyblbnou. A odpoledne si můžete udělat výlet do malebných skal Českého ráje.

Nejlepší pro děti: všeho věku
Místo: Radvánovice 11, Turnov
Otevřeno: všední den: 9:00–20:00, víkend, svátky: 9:00–20:00
Vstupné: děti 160 korun, dospělí 100 Kč, rodinné vstupné 2 + 2: 460 Kč, 2 + 3: 580 Kč
Web: stastnazeme.cz

Pastýřská stěna v Děčíně

Pravda, město u hranic s Německem není typickou destinací pro výlet s dětmi, jenže to je škoda. Na skalním hřbetu nad Labem tam najdete malou zoologickou zahradu, která sice neohromí nepřebernou nabídkou zvířectva, ale potěší rodinnou atmosférou a velikostí tak akorát, aby to ani ty nejmenší neunavilo. Po cestě ze zoo si pak můžete zajít na kávu do vedlejšího vyhlídkového zámečku nad Pastýřskou stěnou a vyzkoušet městské ferraty. A nebojte, vybavení vám tam půjčí.

Filmohrátky s ČT

Galerie České televize si i pro letošní léto vymyslela hravý interaktivní program pro děti všeho věku – třeba na dny, kdy venku prší. V prostorách Galerie ČT, která sídlí na Kavčích horách v přízemí budovy OPC „Rohlík“, si po celé léto až do září můžete s dětmi prohlédnout interaktivní expozici, která připomíná slavné dětské seriály a filmy pro děti. Děti si tu mohou vyzkoušet práci s klíčovacím pozadím, prohlédnout si kostýmy ze seriálů jako Arabela nebo Cirkus Humberto, pokusit se vytvořit z plastelíny Zelenou a Modrýho čili Chobotničky z druhého patra a následně se pokusit je animovat nebo projít koloniálem pana Bajzy z Bylo nás pět. Součástí je i zábavný interaktivní kvíz. 

A když jsme u toho, pokud ještě nehrajete, určitě doporučujeme zapojit se do letní hry Rozbzuč Déčko. „Déčku totiž chřadnou barvy“, jak ví dnes každé dítě školkou i prvním stupněm základní školy povinné. A tomu je třeba zabránit. Jak? S dětmi si podle interaktivní mapy naplánujte alespoň tři výlety – v Praze i v regionech – do muzeí, na hrady, zámky, rozhledny, poutní místa nebo do nejrůznějších lesních zoo, stáhněte si aplikaci a sbírejte hesla a hledejte „kešky“ podle instrukcí. Zábava pro malé i velké zaručena, stejně jako ty správné letní zážitky!

Nejlepší pro děti: 3–14 let 
Místo: Kavčí hory, Praha 4 a celá ČR
Otevřeno: každý den 10:00–18:00, o svátcích zavřeno
Vstupné: zdarma
Parkování: v okolí, ale lépe použít MHD (metro stanice Pražského povstání)
Web: www.rozbzucdecko.cz

A kam s dětmi rádi jezdíte vy? Napište nám na life@forbes.cz.