Helmy, ve kterých závodil Niki Lauda, Ayrton Senna, Lewis Hamilton, Fernando Alonso nebo Max Verstappen… I to může být investice. V případě Josefa Kollera, nenápadného miliardáře, který vybudoval ve své době největší síť prodejen náhradních autodílů Auto Kelly, je to ale jen potěšení. Miliony zhodnocuje v nákupních parcích.

Závodnických helem ve vitríně vysočanské zasedačky Kollerovy firmy Realia Group není jen šest. Když obětujete minutu času, napočítáte jich přes čtyřicet. Díky křiklavým barvám a pečlivě zpracovaným štítkům na skle se dá jednoduše poznat, že na hlavách je nenosili „obyčejní“ piloti F1.

„Když jsem je začal sbírat, řekl jsem si, že budu kupovat jen ty, které patřily vítězům některé z velkých cen,“ vysvětluje svoji strategii Josef Koller, jemuž zájem o ně dělá upřímnou radost, přičemž s nehranou skromností hraničící s roztomilostí poznamenává, že by sice chtěl sbírat něco ušlechtilejšího, třeba obrazy, jenže… 

„Akorát je problém, že já k nim nemám vztah. O auta jsem se zajímal odmalička. Proto je pro mě vlastně skoro magické, že mám možnost si sáhnout na něco, co je součástí historie sportu, který obdivuju od svých pěti let,“ vysvětluje s úsměvem, zatímco v rukou drží helmu Ayrtona Senny stylem, jako by šlo o relikvii. Je ale fakt, že v případě takové legendy, jako byl brazilský závodník, k tomu ten barevný objekt nemá daleko.

Chcete číst dále? S předplatným Premium od 139 Kč měsíčně můžete číst neomezeně.

Předplatit Premium